Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Wespazjan (Flavius Vespasianus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 17 listopada 9 r.

zm. 24 czerwca 79 r.

- panował od 1 lipca 69 r. do śmierci jako Imperator Caesar Vespasinus Augustus

- został zaliczony w poczet bogów jako Divus Vespasianus

1 lipca został ogłoszony Cezarem i w krótkim czasie ( do 15 lipca )miał pod swoimi rozkazami 8 legionów. Pochodził z rodziny o tradycjach handlowych, dopiero jego brat zajął się polityka, a Wespazjan pod wpływem matki poszedł w ślady brata. Najpierw był oficerem, później zaś kolejno kwestorem, edylem, pretorem, wszedł w skład senatu, w 39 r. został dowódcą legionu II Augustusa, w 43 r. brał udział w inwazji na Brytanię, kampania ta przyniosła mu sławę i wysokie odznaczenia, w 51 r. otrzymał urząd konsula, następnie kiedy Klaudiusz poślubił Agrypinę, Wespazjan porzucił życie polityczne by powrócić za panowania Nerona w 59 r., został wtedy namiestnikiem Afryki.

W 66 r. uczestniczył w podróży Nerona po Grecji, został jednak odsunięty od dworu, w 67 r. objął dowództwo 3 legionów, aby stłumił powstanie w Judei, dokończył kampanię w Galii, po czym wrócił do Afryki, aby pomóc swojemu synowi Tytusowi w walce z powstańcami, po wypadkach w Rzymie został okrzyknięty Cezarem. Do 20 grudnia do Wespazjana przyłączyły się wschodnie prowincje, zamordowano Witeliusza, Weapazjan został obwołany Cezarem przez senat 22 grudnia 69 r. od tego czasu przebywał w Aleksandrii.

W 70 r. wyruszył przez Grecję do Rzymu i został tam uroczyście powitany, rozpoczął odbudowę gospodarczą państwa zniszczonego przez wojny domowe i hulaszcze tryb życia poprzednich władców. Najpierw przeprowadził reformę monetarną, odnowił Rzym, wbudował w mieście Amfiteatr Flawijski, założył pierwszy w Rzymie uniwersytet, w 71 roku jego syn zakończył walki w Judei, Wespazjan nadał podczas swego panowania wiele obywatelstw, był sprawiedliwym władcą, zakazał występowania procesów politycznych, współpracował z senatem, był przystępny i wyrozumiały. Zmarł 24 czerwca 79 r. miał 70 lat.

Podobne prace

Do góry