Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Trajan (Marcus Ulpius Traianus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 18 września 53 r.

zm. 8 sierpnia 117 r.

- panował od 27 stycznia 98 r. jako Imperator Caesar Nerva Traianus Augustus

- został zaliczony w poczet bogów

- Dewiza rządów " Chcę być takim cesarzem dla obywateli jakiego chciałbym mieć cesarza będąc obywatelem.

W 99 r. odbył triumfalny wjazd do Rzymu. Był przede wszystkim typem żołnierza z wychowania, kariery, usposobienia, zamiłowań i mentalności. Jasno oceniał sytuację, decydował szybko, działał energicznie. W 101 r. skierował armię Rzymską w sile 11 legionów przeciw Dakom, po roku walki król Dacji Decebal poprosił o pokój, wojna nie została zakończona tylko przerwana na 4 lata, gdyż Dacy złamali warunki pokoju.

W 106 r. Rzymianie zdobyli stolicę Dacji i stworzyli z niej prowincje Rzymu, Decebal popełnił samobójstwo. Rzym nawiązał kontakty polityczno - handlowe z Indiami. W 106 r. utworzono nową prowincje Arabię. Trajan zbudował w całym imperium wiele mostów, dróg, pomników i świątyń. Niesławę przynoszą mu tylko prześladowania chrześcijan na które zezwalał, jednak nie wyglądały one tak jak za czasów Nerona. W 113 r. Cesarz ponownie opuścił Rzym, a wiosną następnego roku rozpoczął kampanię w Armenii, zajął ją szybko i zorganizował tam nową prowincję.

W 115 r. podbił północną i wschodnią Mezopotamię, następnie podbił kraj Partów i utworzył w nim prowincję - Asyrię, w tym samym czasie wybuchło powstanie w Afryce, zostało krwawo stłumione przez namiestników Cezara, w 117 roku podczas oblężenia twierdzy Hatra Trajan zachorował, przekazał więc dowództwo armii swojemu krewnemu Hadrianowi, wrócił do Antiochii. W powrotnej podróży do Rzymu zmarł, miało to miejsce 9 sierpnia 117 r. w mieście Selinus u wybrzeży Cylicji.

Podobne prace

Do góry