Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 15 grudnia 37 r.

zm. 9 czerwca 68 r.

- od 1 marca 50 r. Nero Claudius Drusus Germanicus

- panował od 13 października 54 r. do śmierci jako Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus

Po śmierci Klaudiusza rządy obejmuje Neron wychowanek Seneki. Ma on zaledwie 17 lat i Rzym wiąże z nim wielkie nadzieje. Otrzymał tytuł augusta i wszystkie godności jakie mieli jego poprzednicy. Jednak pełnił on tylko funkcje reprezentacyjną. Właściwą władzę w Rzymie mieli Seneka i matka Nerona Agrypina. Wzajemnie się zwalczali. Agrypina po konfliktach z synem straciła swoje wpływy, usunięto ją w z Paladynu. Tymczasem w Armenii wojska rzymskie odnosiły zwycięstwa, umocniono także granice w delcie Renu, na prowincjach panował pokój, a w stolicy odbywały się igrzyska i zabawy. Neron bał się matki dlatego za namowami swojej kochanki Poppeai rozkazał zabić Agrypiną. W 59 r. Neron ustanowił na swoją cześć Juvenalia w 60 r. ustanowił Neronia - igrzyska olimpijskie wzorowane na olimpiadzie greckiej.

W 61 r. wybuchło powstanie w Brytanii, które trwało sześć miesięcy i zostało krwawo stłumione. Cesarz rozwodzi się z Oktawią i bierze ślub z Poppeją wkrótce po tym Oktawia zostaje zamordowana na rozkaz Nerona. Neron bardzo powoli ale sukcesywnie zaczyna wprowadzać terror mordując senatorów i wszystkich mu przeciwnych ludzi. W 63 r. Rzym spłonął, a winą za jego podpalenie zostali obarczeni chrześcijanie. Do końca nie wiadomo czy Neron wydał rozkaz podpalenia wiecznego miasta, najprawdopodobniej nie. W 65 r. Rzymem wstrząsnęła kolejna fala zbrodni, wykryto spisek, który krwawo stłumiono. Miesiąc kwiecień otrzymał nazwę Neronius.

Zmarła także Poppeją, Neron ożenił się ponownie w 66 r. Neron wyjechał do Grecji, równocześnie wybuchły bunty w Galii i Judei, cezar musiał w 68 r. wracać do Rzymu. Po kilku miesiącach ludność odwróciła się od niego, na nowego Cezara wybrano generała Galbę, Neron popełnił samobójstwo. Miał 31 lat. Dla potomnych Neron stał się symbolem zła, okrucieństwa i tych nieprawości, które w toku historii wciąż powracają.

Podobne prace

Do góry