Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Marek Aureliusz (Annius Cartilus Severus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 26 kwietnia 121 r.

zm. 17 marca 180 r.

- panował od 7 marca 161 r. jako Imperator Caesar Marcus Aurelius Verus Augustus

- został zaliczony w poczet bogów

Jego rodzina wywodziła się z Hiszpanii, jego ojciec umarł wcześnie, chłopiec wychowywał się u dziadka konsula i prefekta stolicy. Jego nauczycielami byli Herodos Attykus i Korneliusz Fronton. W 138 roku został adoptowany przez Antoniusa Piusa i przez to wyznaczony na jego następcę. Miał 8 lat gdy otrzymał członkostwo saliów, został senatorem w wieku 15 lat, a konsulem w wieku 20.

Po zwycięstwie nad plemionami, które naruszyły granice Imperium w 168 r. i po śmierci Werusa Aureliusz zorganizował wyprawę przeciw plemionom naddunajskim. Walki na ziemiach obecnych Czech, Słowacji i Węgier trwały do 174 r. wojna zakończyła się sukcesem, a pokonane plemiona zmuszone były oddać spore tereny Rzymowi, w 175 r. Awidiusz Kasjusz ogłosił się Cesarzem , Aureliusz zawrócił aby stłumić bunt w zarodku, senat nazwał Awidiusza wrogiem publicznym, nawet żołnierze odwrócili się od niego i Aureliusz otrzymał głowę uzurpatora po trzech miesiącach, dzięki temu nie wybuchła nowa wojna domowa w Imperium.

Wracając z Aureliusz zatrzymał się w Syrii i Egipcie, do Rzymu triumfalnie wjechał w listopadzie 176 roku, na swojego następcę wyznaczył swojego syna Kommodusa, w 177 r. obydwaj znowu stanęli nad Dunajem. Walki były bezlitosne, chcieli zmusić opornych do bezwarunkowej kapitulacji, jednak do ostatecznego zwycięstwa nie doszło, Cesarz zmarł w obozie wojskowym w Windobonie, 17 marca 180 r., był ofiarą zarazy przywleczonej przez armię Werusa znad Eufratu.

Podobne prace

Do góry