Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Kommodus (Lucius Aelius Aurelius Commodus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 31 sierpnia 161 r.

zm. 31 grudnia 192 r.

- panował od 17 marca tytułując się w latach 180 - 190 Imperator Caesar Aurelius Commodus Antonius Augustus, a w latach 191 - 192 Imperator Caesar Lucius Aelius Aurelius Commodus Augustus

- został zaliczony w poczet bogów

Był synem Makra Aureliusza i Faustyny, miał trzynaściorga rodzeństwa. Tytuł Cezara otrzymał w 166 r. podczas triumfalnego wjazdu Aureliusza do Rzymu. W 175 r. został członkiem kolegiów kapłańskich, następnie w tym samym roku został członkiem senatu i przywódcą młodzieży. Wziął udział w wyprawie ojca przeciw Awidiuszowi Kasjuszowi. Miał 16 lat gdy otrzymał urząd konsula, kapłana najwyższego, augusta i ojca ojczyzny. W 178 r. wyruszył wraz z ojcem nad Dunaj, aby uczestniczyć w kampanii przeciw ludziom zza tej rzeki.

Po śmierci Aureliusza został władcą Imperium w wieku 19 lat. Nie kontynuował ofensywy rozpoczętej przez ojca, wycofał wojska za Dunaj. Śmierć wielu żołnierzy i długie lata wojny poszły na marne. Postąpił wbrew woli ojca i narodu. Kommudus wrócił do Rzymu, rozwiązał spór między swoją żoną a siostrą na korzyść tej drugiej, jego siostra ukuła spisek, który niemalże się powiódł. Kommodus ocalał. Od tego czasu w Imperium rozpoczęło się prześladowanie wszystkich związanych ze spiskowcami a także wszystkich przeciwników Kommodusa.

Wszystkie sprawy cesarz powierzał Perennisowi. Prefekt cesarski usuwał korzystając z władzy wszystkich swoich prywatnych wrogów, zbudził nienawiść żołnierzy i ci zażądali jego śmierci. Cesarz zgodził się. W stolicy zapanowało absolutne przekupstwo i korupcja. Skarb państwa świecił pustkami, a wydatki były duże. Kolejny zamach na osobę cesarza został wykryty, a sprawców zabito. Nowym prefektem Rzymu został Kleander to on był miał on niemalże nieograniczoną władzą, sprzedawał urzędy, to dzięki niemu pojawiły się wszystkie problemy ze skarbem Imperium. W stolicy doszło do zamieszek, spowodowanych brakiem zboża, doszło nawet do walk ulicznych.

Cesarz rozkazał wydać tłumowi Kleandra i jego rodzinę. Jego kolejne decyzje były nie tyle katastrofalne co wręcz śmieszne. Zmienił nazwy miesięcy, oraz nazwę stolicy, obniżył ceny żywności co spowodowało jej brak i ponowną drożyznę, cesarz walczył ze zwierzętami na arenie, brał udział w wyścigach. Szaleństwo Cezara zakończono. Dokonano na niego zamachu w ostatnim dniu 192 r.

Podobne prace

Do góry