Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Kaligula (Gaius Iulius Caesar)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 31 sierpnia 12 r.

zm. 24 stycznia 41 r.

- panował od 18 marca 37 r. jako Gaius Iulius Caesar Augustus Geramicus

Po tajemniczej śmierci Tyberiusza do której prawdopodobnie Kaligula się przyczynił sam z pomocą Makrona objął władzę imperatora i trybuna ludowego, urząd najwyższego kapłana oraz tytuł augusta. Aby uczcić pamięć ojca zamordowanego podczas panowania Tyberiusza spowodował, że senat zmienił nazwę miesiąca września z September na Germanicus.

Odwołał osoby zesłane z przyczyn politycznych, spalił publicznie akta sprawy sądowej dotyczące jego brata i matki, wprowadził ulgi podatkowe, wygnał ze stolicy ekwitów, lud bardzo chwalił sobie urządzane przez niego igrzyska. W 37 r. Cesarz zaniemógł, Rzym rozpaczał ludzie składali ofiary i przysięgali, że gotowi są umrzeć byle Cesarz wyzdrowiał jednak wyzdrowiał i bardzo się zmienił na niekorzyść Rzymu. Rozkazał Tyberiuszowi Gemellusowi popełnić samobójstwo, nakazał wszystkim którzy składali przysięgi podczas jego choroby aby się z nich wywiązali, zmusił do Makrona aby popełnił samobójstwo, roztrwonił pieniądze nagromadzone przez Tyberiusza. W 39 r. wyruszył do Germanii, potem do Syrakuz, rozkazał zabić swego gościa króla Mauretani, był on wnukiem Antoniusza i Kleopatry.

Powrócił do Rzymu, gdzie dalej szerzył się terror i niesprawiedliwe procesy. Lud znienawidził swego Imperatora, który sam mianował się bogiem i rozkazał zbudować sobie nawet świątynie. Został on zamordowany 24 stycznia 41 roku przez dwóch ze swoich oficerów gwardii Kasjusza Cherea i Korneliusza Sabinusa.

Podobne prace

Do góry