Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Heliogabal (Varius Avitus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 204 r.

zm. 11 marca 222 r.

- panował od 16 maja 218 r. jako Imperator Caesar Marcus Aurelius Antoninus Augustus

Heliogabal był synem Karakalli i Julii Soemias. W Emesie był kapłanem w świątyni Heliosa, kiedy wyszło na jaw jego pochodzenie w nocy 15/16 maja 218 r. został przewieziony do pobliskiego obozu wojskowego i okrzyknięto Cezarem. Zaczęto przygotowywać się do wojny z Makrynusem.

Zwolennicy Heliogabala przekupili stacjonujących w niedalekich koszarach i ci przyłączyli się do nich. Makrynus zebrał armię i ruszył przeciw buntownikom, 8 czerwca doszło do decydującej bitwy w pobliżu Antiochii, początkowo sukcesy odnosił Makrynus, ale gdy w walce wziął udział Heliogabal szala zwycięstwa przechyliła się na stronę jego żołnierzy, Makrynus uciekł z pola bitwy pozostawiając swoje wojsko, które również przyłączyło się do armii Heliogabala. Tak więc Heliogabal został jedynym Cezarem miał wtedy 14 lat. Całe jego panowanie wypełniał udział w orgiach i zabawach, igraszki i psoty, zabierały one mu tyle czasu, że nie miał go na rządzenie Imperium. Rzeczywistą władzę w państwie sprawowały jego matka i babka. Dodatkowo obsypywał godnościami wszystkich, którzy najmniej na nie zasługiwali. 10 lipca 221 r. pod presją matki adoptował syna, któremu nadano imię Aleksander.

Od tego czasu próbował wszelkimi sposobami go zgładzić. 11 marca 222 r. razem z synem udał się do koszar pretorianów, żołnierze przywitali młodego Cezara z wielkim entuzjazmem, a Heliogabala wręcz obojętnie, kazał on zatem uwięzić wszystkich, którzy sprzyjali Aleksandrowi, jednak tych było więcej, wybuchły zamieszki, Heliogabal został zabity wraz z matką kiedy próbowali uciec. Panował 4 lata, a gdy umierał miał 18 lat, był bez wątpienia jednym z najgorszych Cesarzy, którzy władali Imperium.

Podobne prace

Do góry