Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Galba (Servius Sulpicius Galba)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 25 grudnia 3 r. p.n.e.

zm. 15 stycznia 69 r. n.e.

- panował od 9 czerwca 68 r. do 15 stycznia 69 r. jako Servius Galba Imperator Caesar Augustus

Pochodził ze znakomitego rodu arystokratycznego, sławnego w czasach republiki. Galba najpierw został dzięki przychylności Tyberiusza pretorem, następnie uzyskał namiestnictwo Akwitanii, w 35 r. został konsulem, a za panowania Kaliguli otrzymał namiestnictwo Germanii Górnej nad Renem.

Za panowania Klaudiusza był namiestnikiem prowincji Africa. Za panowania Nerona otrzymał namiestnictwo Hiszpanii Tarrakońskiej. Za namowami swoich doradców i namiestnika Galii Lugduńskiej Juliusza Windeksa Galba wypowiedział posłuszeństwo Neronowi 9 czerwca Galba został ogłoszony Imperatorem przez swoich żołnierzy, 16 czerwca kiedy potwierdziły się doniesienia o śmierci Nerona został ogłoszony Cezarem przez senat.

Galba nie radził sobie z władzą, kazał zapić ok. 7000 ludzi, którzy chcieli stworzyć legion co on uznał za bunt. Odwołał wielu dowódców pretoriańskich, powołał także komisję, która miała odebrać całe mienie państwowe roztrwonione przez Nerona. Zraził do siebie niemalże całą społeczność Rzymu. Został zamordowany 15 stycznia 69 r. w czasie zamieszek ulicznych, mających na celu ustalenie nowego władcy, jego faworyt Pizon zginął tego samego dnia. Galba umarł mając 72 lata.

Podobne prace

Do góry