Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Gajusz Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 13 lipca 103r. p.n.e.

zm.15 marca 44r. p.n.e.

- pięciokrotny konsul w latach: 59, 48, 46, 45, 44 p.n.e.

- czterokrotny dyktator w latach: 49 - 44 p.n.e., od 44r. p.n.e. dyktator dożywotni.

- w 42 r. p.n.e. uchwałą senatu i ludu zaliczony został w poczet bogów jako Divus Iulius

Tytuł cesarz wywodzi się od jego nazwiska, nazwisko Cezar stało się stopniowo oznaczeniem najwyższej godności.

Mając 17 lat pojął za żonę córkę Korneliusza Cynny, należał do stronnictwa popularów. W 82r. p.n.e. został wyjęty spod prawa po zwycięstwie optymatów w wojnie domowej. 68 r. p.n.e. ożenił się z Pompeją, w 59 r. p.n.e. ożenił się z Kalpurnią. W 63r. p.n.e. został wybrany na kapłana najwyższego. W 61r. p.n.e. został namiestnikiem Hiszpanii Dalszej, przeprowadził kampanię przeciw plemionom Luzatanii i Galecji. W 60 r. p.n.e. stworzył pierwszy triumwirat.

W 59 r. p.n.e. został Konsulem i objął namiestnictwo Galii. W 58 r. p.n.e. podbił całą Galię ( krainy przed Atlantykiem a Renem ) W 56 r. p.n.e. formalnie rozwiązano triumwirat ( śmierć Krassusa ) w 49 r. p.n.e. Cezar przekroczył wraz ze swoimi legionami rzekę Rubikon oznaczało to rozpoczęcie wojny domowej. W bitwie pod Farsalos w 48 r. p.n.e. pokonał Pompejusz, który został zamordowany przez brata Kleopatry VII Ptolomeusza.

W 47 r. p.n.e. stoczył kampanię w Egipcie, którą wygrał. Powrócił do Rzymu. Następnie zwyciężył króla Pontu w bitwie pod Zelą w Azji Mniejszej. W 46 r. .p.n.e. rozgromił armię wierną rządowi w Afryce, a w marcu 45 r. p.n.e. pokonał synów Pompejusza w bitwie pod Mundą w Hiszpanii. 15 marca 44 r. p.n.e. został zasztyletowany podczas Idów Marcowych w sali posiedzeń senatu. Jego ostatnie słowa brzmiały: Ad to Brutus contra me. Poza sławą militarną i polityczną pozostawił po sobie: dzieła literatury takie jak "Pamiętniki o wojnie z Galami" i " Pamiętniki o wojnie domowej"; wprowadził Kalendarz Juliański.

Podobne prace

Do góry