Ocena brak

Pochwała renesansowej pełni życia we fraszkach J. Kochanowskiego

Autor /Czeslaw123 Dodano /06.05.2011

Nazwę fraszka wprowadził Kochanowski (z włoskiego frasca dosłownie gałązka, w przenośni bagatela drobiazg żarcik)

Ku muzom”- Kochanowski w tej fraszce zwraca się do muz o pośmiertną sławę. Nie chce aby wraz z nim umarły jego rymy. Dla sztuki renesansowej taka postawa była normalnym zjawiskiem. Kochanowski nie pragnie i nie zazdrości królom złota i ich pieniędzy pragnie tylko by był sławny po śmierci. „Do gór i lasów” - autor w tej fraszce powraca do swej młodości. Powraca on myślami do gór i lasów które znał bardzo dobrze. Wspomina podróże do Europy. „Na lipę” - we fraszce tej podmiotem lirycznym jest lipa. Skarży się ona na to że nie jest szanowana że ludzie wylewają pod nią odpadki a dla niej najważniejsza jest deszcz. Pragnie ona także jak ludzie słuchać wierszy i rozmiłowywać się w nich. „Do fraszek” - Kochanowski mówi tutaj o swoich fraszkach. Mówi że wszystko kładzie w nie. Swoje tajemnice i sekrety.

Przestrzega nas także żeby nie głowić się nad ich treścią bo są one bardzo tajemnicze. „O kapelanie” - w tym utworze krytykuje kapelana który nie wypełnia swoich obowiązków. „O żywocie ludzkim” - autor upodabnia tutaj fraszki do ludzkiego życia. Próżno człowiek w swoim życiu szuka bogactw i pieniędzy wszystko to przeminie wraz z nim. „Na dom w Czarnolesie” - utwór ma charakter modlitewny, jest prośbą do Pana Boga o łaski które mogą mu zagwarantować szczęśliwe życie na ziemi. Kochanowski odrzuca wszystkie odwiekowe pojęcia o szczęściu, pieniądze, sławę, zaszczyty są one bowiem bezwartościowe.

Fraszki Kochanowskiego są wizerunkiem człowieka renesansu wszechstronnie wykształconego i posiadającego świetne poczucie humoru humanisty. We fraszkach ukazany jest obraz życia w szesnastowiecznej Rzeczypospolitej, często śmieszny i pokazany trochę w krzywym zwierciadle, ale zawsze pełen życzliwości dla ludzi i ciepłego uśmiechu poety.

Podobne prace

Do góry