Ocena brak

Pnie chłonne

Autor /rachelC Dodano /02.02.2012

Pnie chłonne (Uwici lymphatici) całej dolnej, podprzeponowej połowy ciała razem z naczyniami wszystkich narządów jamy brzusznej oraz miednicy nieco poniżej rozworu aortowego przepony łączą się we wspólny pień, przewód piersiowy (ductus thoracicus); po przejściu przez przeponę pień ten biegnie wzdłuż kręgosłupa piersiowego, u nasady szyi zbacza w stronę lewą i uchodzi do lewego kąta żylnego. Kąt ten leży w miejscu zlania się ż. szyjnej wewnętrznej z ż. podobojczykową.

Przewód piersiowy powstaje  z połączenia obustronnych 1) pni lędźwiowych (trunci lumbales), które wiodą limfę głównie z kończyn dolnych oraz z miednicy. Do pni lędźwiowych lub do części początkowej przewodu piersiowego uchodzi również parę 2) pni jelitowych (trunci inlestinales) doprowadzających chionkę (mlecz) z przewodu trawiennego jamy brzusznej.

Po stronie prawej naczynia te (truncus jugularis, truncus subclazius, trunci mediastinales) odprowadzają limfe z odpowiednich części ciała strony prawej i często łączą się 7. sobą w pobliżu kąta żylnego prawego, uchodząc do niego k ró t kim 6) prze w o d e m lim fa tycznym prawym (ductus lymphaticus dexter).

Jak z powyższego wynika, ujście pni limfa tycznych leży prawie wyłącznie w kącie żylnym prawymi Jcwym (lub w jego pobliżu). Naczynie chłonne wyjątkowo tylko może samodzielnie uchodzić do żyły obwodowej; u niektórych małp natomiast naczynia chłonne jamy brzusznej stale jakoby wpadają do ż. głównej dolnej lub do żył nerkowych.

Podobne prace

Do góry