Ocena brak

Pływak żółtobrzeżek

Autor /Walerian Dodano /27.01.2012

Wygląd: duży, osiągający 2,7 do 3,5 cm &M długości, masywny wodny chrząszczBrzegi przedplecza i obwódka na pokrywach żółte, nie są one jednak tak szerokie, jak u blisko spokrewnionego, nieco większego, ale znacznie rzadszego pływaka olbrzyma (Dytiscus latissimus). Samiec i samica różnią się wyraźnie od siebie (dymorfizm płciowy). U samca pokrywy są stosunkowo gładkie (niekiedy również pokrywy samicy pokryte są tylko słabymi bruzdkami), a na stopach przednich nóg występują przylgi.

Dwie większe tworzy do 150 mniejszych przyssawek, dając w efekcie bardzo skutecznie działający aparat czepny, ułatwiający samcowi przytrzymanie samicy w czasie kopulacji. Jest to niezbędne, gdyż cale ciało pływaka pokrywa nieprzepuszczalna dla wody, śliska emulsja tłuszczowa, chroniąca go przed zawil-żeniem.

Maleńkie ssawki znajdują się również na środkowych nogach. Samica ma pokrywy pokryte bruzdkami, natomiast brak jej przylg. U obu płci na tylnych nogach znajdują się ustawione w gęstym rzędzie szczeciny pływ-ne, które przy ruchu kończyny do przodu składają się, natomiast przy ruchu do tyłu rozkładają, tworząc rodzaj wiosła. Większość czasu pływaki żółtobrzeżki przebywają pod wodą, jednak muszą podpłynąć kt powierzchni w celu pobrania powietrza. Wystawiają ponad lustro wody koniec odwłoka i nabierają pod pokrywy porcję świeżego powietrza. W ciągu godziny muszą zaczerpnąć powietrza od 4 do 7 razy. Pływaki żółtobrzeżki latają doskonale i szybko zasiedlają nowo powstające zbiorniki wodne. Z reguły fruwają w nocy.

Środowisko: drobne i średniej wielkości zbiorniki wodne. Pływaki żółtobrzeżki przeważnie] przebywają w nich w gęsto zarośniętych roślinnością strefach przybrzeżnych, w miarę możliwości unikają otwartej toni wodnej.  

Występowanie: w niemal całej Europie od rejonu śródziemnomorskiego po Skandynawię, na wschód przez Azję Środkową do Japonii. Występuje również w Ameryce Północnej.

Liczebność: mimo ogromnego obszaru rozsiedlenie przeważnie nie jest liczny, jednak stosunkowo pospolity.

Rozród: patrz halawnik bagienny.

Pokarm: poluje na większe owady wodne, napada również na małe, osłabione rybki lub traszki.

Podobne prace

Do góry