Ocena brak

Pluskolec pospolity

Autor /Borys999 Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 1,5 cm. Ten należący do rodziny pluskolcowatych (Notonectidae) przedstawiciel pluskwiaków różnoskrzydłych jest pod względem budowy i kształtu ciała szczególnie dobrze przystosowany do życia w wodzie. Grzbietowa część ciała uwypukla się dachowato i jest jasno zabarwiona, natomiast strona brzuszna jest ciemna i płaska.

Ponieważ na spodniej stronie gromadzi się powietrze umożliwiające oddychanie pod wodą, pływa on grzbietem do dołu. Odwrotne niż zwykle ubarwienie odpowiada więc odwróconej pozycji ciała. Dzięki temu, że skierowana ku dołowi strona ciała jest jasna, a górna ciemna, zmniejsza się kontrast między barwami zwierzęcia i środowiska, a zatem i możliwość dostrzeżenia go przez wrogów.  

Środowisko: bajorka, stawy i silnie zarośnięte strefy przybrzeżne jezior.

Występowanie: prawie cała Europa po północną Afrykę.

Liczebność: zwykle nierzadki; może być liczny, szczególnie w małych zbiornikach wodnych.

Rozród: zimują dorosłe owady, które przystępują do rozrodu na wiosnę. Kopulacja może trwać kilka godzin, odbywa się tuż pod powierzchnią wody. Partnerzy przyjmują przy tym pozycję skośną względem siebie. Zapłodniona samica przy pomocy ostrego pokładełka składa pojedynczo do 200 jaj w łodygi roślin. Młode larwy potrafią zabrać ze sobą tylko niewielki zapas powietrza do oddychania, stąd też muszą częściej wypływać na powierzchnię wody. Po pięciokrotnym linieniu stają się dorosłe.

Pokarm: pluskolce polują na żywe owady - przeważnie pod wodą i przy jej powierzchni - chwytając je po błyskawicznym ataku. Dzięki bardzo czułemu zmysłowi wrażliwemu na wstrząsy potrafią zlokalizować miejsce poruszenia się wody, które spowodowane jest przez potencjalną ofiarę. Jednym ruchem przedniej pary nóg chwytają zdobycz. Później wstrzykują do niej substancje trawienne, które rozpuszczają wnętrze jej ciała, po czym wysysają płynną zawartość.

Podobne prace

Do góry