Ocena brak

Płucnica islandzka

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina nie-kwitnąca, o wysokości kilku centymetrów, poduszkowata, rosnąca powoli. Piecha nieregularnie drzewkowato rozgałęziona, sztywna, szarozielona, łuskowata, z brunatnawymi, mi-seczkowatymi owocnikami.

Siedlisko: Otwarte, niezbyt ocienione siedliska, wrzosowiska, torfowiska. Większe skupienia znajdują się w Europie Środkowej przede wszystkim w górach.

Rozmieszczenie: W całej Europie miejscami pospolity, na południu jednak tylko w wyższych położeniach, na północy aż po Arktykę.  

Uwagi ogólne: Porosty są efektem symbiozy glonów z grzybami, przy czym główna masa plechy jest tworzona przez grzyb, w który wrastają glony jako pojedyncze komórki albo jako krótkie łańcuchy komórek. Ta wspólnota życiowa odznacza się wytwrzaniem specjalnych substancji i wielką odpornością.

Substancje zawarte w roślinie: Śluz z 20°/ licheniny i 80% izolicheniny; kwasy, cetraryni na, kwas useninowy, witaminy A i B, jod mikroelementy.

Zastosowanie i działanie: Środek łagodzący uporczywe kaszle, usuwający śłuz przy chronicznych i trudnych do usunięcia katarach Dzięki śluzowi i goryczom wykazuje działanie ochronne przy nieżycie żołądka; poza tym pobudza apetyt. Zewnętrznie jako okłady przy trądziku.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Lichen is landicus): 1-2 LH jako napar. WLH: Cetraria islandica (suszony porost).

Podobne prace

Do góry