Ocena brak

Płoć portugalska

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: silnie wygrzbiecone, umiarkowanie wydłużone ciało o wyglądzie zbliżonym do naszej rodzimej płoci; głowa stosunkowo mała, a niewielki otwór gębowy końcowy. Duże łuski koliste, 42-45 wzdłuż linii bocznej. Płetwy piersiowe z 17-18, grzbietowa z 10[-11], odbytowa z 10-11 promieniami. Zęby gardłowe jednoszeregowe 5-5.  

Ubarwienie: grzbiet szaro- lub oliwkowozielony o metalicznym połysku, boki jasnoszare mieniące się niebieskawo i złociście, brzuch srebrzyście połyskujący. Od pokrywy skrzelowej do płetwy ogonowej ciągnie się jasnoszara wstęga. Płetwa grzbietowa czarniawa, pozostałe płetwy czerwonawe lub pomarańczowe o jasnoniebieskich brzegach.

Długość: 15-18, do 25 cm.

Występowanie: Portugalia koło Sintry, Alcobaca i Coimbry.

Środowisko: wody stojące i wolno płynące.

Tryb życia: stadna ryba przebywająca najchętniej w zarośniętej roślinnością strefie przybrzeżnej.

Rozród: dojrzewa płciowo w wieku 3 lat, gdy osiągnie 15 cm długości. Tarło od kwietnia do lipca, samce z silną wysypką godową na wierzchu głowy, pokrywach skrzelowych i grzbiecie. Kleiste jaja średnicy ok. 1,5 mm osiadają, podobnie jak wylęgające się larwy, na roślinach wodnych rosnących na przybrzeżnych płyciznach. Wylęgające się larwy przyklejone za pomocą kleistej wydzieliny gruczołów znajdujących się na głowie zawisają na roślinności wodnej i spędzają tak kilka dni do wyczerpania zapasów woreczka żółtkowego.

Pokarm: zoifitoplankton, skąposzczety, larwy owadów.

Podobne prace

Do góry