Ocena brak

Płoć macedońska

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wygrzbiecone, krępe ciało o tępym pysku i stosunkowo małym, ukośnie ku górze skierowanym otworze gębowym z grubymi, mięsistymi wargami. Duże łuski koliste, 42-45 wzdłuż linii bocznej. Płetwy piersiowe z 12-14, grzbietowa z 9-10, odbytowa z 9-11 promieniami. Zęby gardłowe jednoszeregowe 4-4[5].

Ubarwienie: grzbiet ciemny o zielonkawym i niebieskawym, metalicznym połysku, boki jasne, srebrzyste z ciemnobrązową, podłużną smugą ciągnącą się od tylnej krawędzi oka do nasady płetwy ogonowej, rozszerzającą się na trzonie ogonowym w większą plamę, która może przechodzić na płetwę ogonową, brzuch żółtawobiały.

Długość: 12-15, do 18 cm.

Występowanie: zlewisko Morza Egejskiego (dorzecze Wardaru, jez. Dojran w Macedonii). Środowisko: wody stojące i wolno płynące.

Tryb życia: p. macedońska przebywa zazwyczaj w licznych stadach na obficie zarośniętych roślinnością płyciznach przybrzeżnych.

Rozród: dojrzałe płciowo płocie zbierają się bardzo licznymi stadami w kwietniu i maju na tarliskach, przy czym samce gromadzą się tam kilka dni wcześniej niż samice. Po przybyciu samic zaczynają się gwałtownie przebiegające zaloty, również składanie ikry odbywa się z towarzyszeniem głośnych plusków. Kleiste jaja średnicy ok. milimetra osiadają na roślinach wodnych, zatopionych korzeniach i kamieniach. Rozwój zarodków trwa 4-10 dni, zależnie od temperatury wody. Po trwającym 2-5 dni okresie spoczynku larwy zaczynają odżywiać się planktonem.

Pokarm: plankton, skąposzczety, drobne skorupiaki i ich larwy, owady.

Podobne prace

Do góry