Ocena brak

Plektrantus australijski

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Plektrantus jest rośliną mało wymagającą i dobrze znoszącą rozmaite warunki. Jego pędy o kwadratowym przekroju (typowe dla rodziny wargowych Labiatae) tworzą kaskady, spływające z wiszącej doniczki lub kosza. Łatwo ukorzeniają się w słoiku z wodą. Roślina jest idealna dla początkujących hodowców. Brak należytej troski powoduje, że roślina marnieje i wolno rośnie, ale mocne jej przycięcie poprawi rozkrzewianie. Plektrantus ma połyskliwe, zielone liście, ząbkowane na krawędziach. W lecie pojawiają się małe, białe lub lawendowe kwiatki.

Roślina wytrzyma nawet l0°C, ale ziemia musi być wtedy przesuszona. Najintensywniej rośnie wtedy, gdy temperatura waha się od 13 do 20°C. W zimie woli nieco mniej ciepła. Temperatury w większości centralnie ogrzewanych mieszkań są dla plektrantusa zbyt wysokie.

Nie znosi bezpośredniego światła słonecznego, ale wymaga jasnego miejsca. Liście trzeba chronić przed silnym, letnim słońcem.

Plektrantus wyjątkowo dobrze znosi okresy przesuszenia. W zimie, kiedy panują ulubione przez roślinę niskie temperatury, można jej prawie nie podlewać. Wymaga tylko odrobiny wody, aby jej zupełnie nie zasuszyć. W okresie wegetacji podlewamy obficie, po czym pozwalamy ziemi wyschnąć przed kolejnym podlaniem.

Roślina dobrze znosi suche powietrze. Nie ma potrzeby podnoszenia poziomu wilgotności.

Nawozimy, gdy chcemy uzyskać roślinę o szczególnie okazałych rozmiarach. Stosujemy nawóz rozcieńczony pól na pół z wodą, raz na 2-3 tygodnie w okresie wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy sześć tygodni po przesadzeniu.

Przesadzamy co roku w kwietniu, do ziemi na bazie gliny. Przesadzając ponownie w lecie, uzyskamy wyjątkowo duży okaz. Nie nawozimy potem przez 6 tygodni.

Co roku należy hodować roślinę z nowych sadzonek. Starsze okazy robią się nieefektowne. Obrywanie końcówek pędów powoduje bujne krzewienie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce gromadzą się często na miękkich końcach pędów. Można je zniszczyć odpowiednim środkiem owadobójczym. 

Liście tracą połysk Roślina stoi w za silnym słońcu.

Podobne prace

Do góry