Ocena brak

Planowanie procesów produkcji

Autor /Christa Dodano /25.04.2011

 

Planowanie procesów produkcji ma znaczenie strategiczne. Błędne wyroby w tym zakresie mogą wpływać na zdolność organizacji przedsiębiorstwa, w długi okresie złe wyroby mogą obniżyć zdolność konkurowania z innymi firmami. Planowanie procesów produkcji w sposób bezpośredni określa ich produktywność. Wiele wejść i wyjść ustanawia się w trakcie planowania produktu. Jednakże wyroby dokonywane podczas planowania procesu produkcji nie są dokonywane raz i ostatecznie. Można wszystko zaplanować, aby potem wracać do tego stale, na bieżąco w trakcie działalności. Potrzeba ku temu powstaje wtedy, gdy modyfikujemy produkt, gdy zmieniają się priorytety konkurencyjne.

Płaszczyzny planowania produkcji:

Bez względu na rozmiary produkcji pewne cztery wymiary, cztery płaszczyzny wzajemnie oddziałujące muszą zostać rozpatrzone. Tymi płaszczyznami są:

  • intensywność kapitałowa – która wiąże się z pewnymi umiejętnościami i ludźmi. Im większy jest koszt wytworzenia tym większa jest intensywność kapitałowa,

  • elastyczność zasobów – oznacza łatwość z jaką wposażenie i pracownicy mogą wytwarzać zróżnicowaną gamę produktów.

  • integracja pionowa – oznacza stopień do jakiego własny system produkcyjny firmy, w jakim zakresie stanowią łańcuch produkcyjny wyrobów (ciąg od surowca do wyrobu finalnego). Im więcej operacji w ciągu produkcyjnym, tym wyższy stopień integracji pionowej

  • udział odbiorców – odzwierciedla ilu odbiorców i w jaki sposób odbiorcy współuczestniczą w kształtowaniu produkcji w firmie.

Te płaszczyzny oddziaływują wzajemnie na siebie. Chcę np. określić jaki stopień integracji pionowej, czy elastyczności należy w większej lub w mniejszej mierze ingerować w inne płaszczyzny. Są to współzależne i zależne od siebie.

Podobne prace

Do góry