Ocena brak

Pistacja kleista, Lentyszek

Autor /Egbert Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielony, nagi, gęsto rozgałęziony krzew albo drzewo, 1-3 (-4) m wysokości z brunatną, łuszczącą się korą. Gałęzie prosto wzniesione lub rozłożyste, pokryte czerwonobrunatną korą.

Liście skrętoległe, z ogonkami długości 1-3 cm, (4-) 8-12-listkowe, parzystopierzaste; listki 10-30 mm długości i 5-15 mm szerokości, lancetowate do wąsko odwrotnie jajowatych, na wierzchołku ostre albo tępe, z krótkim kolczastym kończykiem, przy nasadzie zwężone, siedzące, skórzaste, nagie, z wierzchu ciemno- pod spodem jasnozielone, całobrzegie.

Kwiaty bardzo małe, żółtawe do ciemnoczerwonych, 2-3 mm średnicy, na szypułkach, stojące pojedynczo w pachwinach małych, łusko-watych przysadek, zebrane w boczne, kłoso-wate grona 8-15 mm długości, dwupienne; kwiaty męskie z 4-5 działkami kielicha, zrośniętymi w dolnej połowie i z 3-5 krótkimi pręcikami; kwiaty żeńskie z 4-5 zrosłymi u nasady i częściowo skąpo owłosionymi działkami kielicha i z zalążnią, zrośniętą z trzech owoco-listków.

Owocem jest kulisty lub gruszkowaty pestkowiec o średnicy 3-4 mm, początkowo czerwony, później czarny.

Siedlisko: W świetlistych lasach sosnowych i liściastych oraz na skalistych zboczach. Preferuje suche, kamieniste gleby wapienne na stanowiskach gorących, przeważnie w pobliżu morza. Od niżu do niższego piętra górskiego.

Rozmieszczenie: Cały obszar śródziemnomorski, Wyspy Kanaryjskie. Od Portugalii poprzez Włochy do Grecji.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca.

Uwagi ogólne: Pistacja kleista zalicza się do typowych twardolistnych roślin śródziemnomorskich garigów i makii. Wytwarzana w jej korze żywica (przede wszystkim z krzewów z greckiej wyspy Chios) znajduje jako mastyks zastosowanie w medycynie i przy sporządzaniu likierów oraz bezbarwnych lakierów.

Podobne prace

Do góry