Ocena brak

Pisonia baldachowata

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Na pierwszy rzut oka pisonia wygląda jak figowiec sprężysty, ale należy ona do tej samej rodziny, co bugenwilla. Ta duża roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Australii, Nowej Zelandii i Mauritiusa. Najbardziej pasuje do obszernego wnętrza. Gatunek osiąga rozmiary małego drzewa wysokości 6 m, lecz ta odmiana zwykle jest mniejsza. Jeżeli uprawiamy ją w doniczce, wzrost zostanie jeszcze bardziej ograniczony. Jej liście mają około 30 cm i atrakcyjne wzory w całej gamie odcieni kolorów zielonego, szarozielonego i kremowożółtego. Uszczykiwanie pędów pobudzi rozkrzewienie, dzięki czemu ta roślina będzie niższa i bardziej dostosowana do niewielkiej przestrzeni w domu. Ciekawą cechą P.umbellifera są kleiste owoce, pojawiające się po przekwitnięciu małych, lejkowatych kwiatów.

Optymalny zakres temperatur wymaganych przez pisonię baldachowatą wynosi od 16 do 20°C. Wyższe temperatury zimą nie wydają się mieć ujemnego wpływu na roślinę, jeśli tylko towarzyszy im zwiększona wilgotność otoczenia.

Ustawiamy tam, gdzie przez 4 godziny dziennie dochodzi bezpośrednie światło słoneczne, a później jasne światło. Jest to odmiana różnobarwna. Najlepszy jest pokój od wschodu lub zachodu, gdzie słońce będzie oświecać ją rano lub po południu.

Podlewamy obficie, gdy podłoże już przeschnie. Ziemia powinna być przez cały rok umiarkowanie wilgotna. Używamy letniej, pozbawionej wapnia wody.

Ta roślina wymaga wysokiego poziomu wilgoci. Latem i kiedy temperatury są wysokie, zraszamy ją wodą nie zawierającą wapnia. Ustawiamy też na tacy z granulatem ogrodniczym.

Nawozimy co dwa tygodnie w lecie. Dobrze wyrośniętym okazom dostarczamy odżywkę rozcieńczoną o połowę, żeby rośliny były zdrowe, lecz nadmiernie nie przyrastały.

Przesadzamy co dwa lata wczesną wiosną, tak by nie uszkodzić korzeni. Używamy ziemi na bazie gliny.

Musimy regularnie myć liście tej rośliny. Dzięki temu nie tylko usuniemy z nich kurz, ale również podniesiemy poziom wilgoci.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce Młode pędy są podatne na atak mszyc - jak najszybciej stosujemy odpowiedni insektycyd. 

Miękki przyrost W zimie wysokie temperatury oraz słabe lub niewłaściwe oświetlenie wywoła wzrost miękkich, soczystych pędów, podatnych na atak szkodników i chorób. Obniżamy temperaturę albo też zapewniamy odpowiednie sztuczne oświetlenie.

Podobne prace

Do góry