Ocena brak

Pilea Cadiera

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Pilea Cadiera pochodzi z Indochin; do uprawy wprowadzona została w roku 1938. Pilea jest doskonała dla osób, które niezbyt dobrze radzą sobie z hodowlą roślin. Pochodząca z tej samej rodziny, co popularna pokrzywa, jest tolerancyjna, bardzo atrakcyjna i dobrze czuje się niemal w każdym miejscu domu. Jeśli pod koniec roku wygląda nieciekawie, powinniśmy wyrzucić ją i kupić nową na wiosnę. Większość hodowców trochę oszukuje i (tak jak na zdjęciu) sadzi kilka sadzonek w jednej doniczce, by już nawet młoda roślina wyglądała ładnie i sprawiała wrażenie rozkrzewionej. Owalne, ciemnozielone liście mają 7,5 cm długości. Odmiana P.cadierei 'Minima' ma bardziej zwarty pokrój.

Optymalna temperatura dla pilei Cadiera w zimie to 18°C. Wytrzyma nawet 10°C, lecz w tak niskiej temperaturze nie będzie wyglądać dobrze. Zakzes między 24-27°C jest idealny. Pilea nie lubi przeciągów. Gdy jest za zimno, czernieją jej liście.

Chrońmy przed bezpośrednim światłem słonecznym. Dobre jest jasne, nie bezpośrednie światło.

Gdy pilea ma dobrze rozwinięty system korzeni, potrzebuje dużo wody. Sadzonki pobrane wiosną ukorzenią się do początku lata. Należy odpowiednio zwiększyć wtedy ilość podawanej wody. Podlewamy mniej, gdy temperatury obniżajż się wczesną jesienią. Zawsze czekamy, aż powierzchnia ziemi wyschnie, zanim ją podlejemy, Unikamy nadmiernego podlewania zimą.

W okresie wzrostu pilea lubi wysoki poziom wilgotności. Ustawiamy ją na tacy z kulkami zatrzymującymi wilgoć i pilnujemy, by taca była wypełniona wodą.

Nawazić co kilka miesięcy, stosując standardowy nawóz rozcieńczony na pól. Niedawno posadzone rośliny nie potrzebują nawozu przez około sześć miesięcy.

Przesadzanie zwykle nie jest konieczne, ponieważ stare okazy służą jako rośliny macierzyste w kolejnym sezonie. Świeżo ukorzenione zośliny sadzimy do łatwo przepuszczalnej, torfowej ziemi kompostowej. Sadzonki wierzchołkowe pobierane od późnej wiosny do połowy lata, łatwo się ukorzeniają i rozrastają.

Uszczykujemy wierzchołki młodych pędów przez całe lato. Dzięki temu rośliny bedą się zozkrzewiać. Wierzchołków można także użyć do zozmnożenia rośliny.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście czernieją i opadają, zwłaszcza zimą.Zbyt zimno. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

2) Liście zwisaja.Zbyt sucho. Podlewaj częściej.

3) Duże odległości między liśćmi, roślina wyciągnięta.Brak światła. Przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce i usuń wierzchołki nowych pędów, aby pobudzić rozkrzewianie się rośliny.

4) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce, tworzące kleistą masę na końcach pędów, szybko osłabiają roślinę, wysysając z niej sok. Niewielkie skupiska można spłukać, używając mydlanej wody. Poważny atak zwalczamy, opryskując je stosownym insektycydem. 

Przędziorek może pojawić się na spodniej stronie liści. Niewiele środków dostępnych amatorowi skutecznie zwalcza tego szkodnika, lecz regularne zraszanie dolnej strony liści odstraszy go. Inny sposób to użycie standardowego insektycydu. Gdy inwazja jest bardzo poważna, najlepiej spalić roślinę.

Podobne prace

Do góry