Ocena brak

Pilea

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Pilea należy do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae), są więc krewniaczkami pokrzyw. Jednak nie obawiajmy się - ich liście nie parzą. Botanicy znają około 600 gatunków pilei - są wśród nich rośliny jednoroczne i wieloletnie zielne, rzadziej krzewinki. Rosną w subtropikalnych i tropikalnych rejonach obu Ameryk, Afryki i Azji, w wilgotnych lasach, w miejscach widnych, lecz nie oświetlonych ostrym światłem słonecznym. Tworzą tam rozległe kobierce, zazwyczaj wysokości kilku lub kilkudziesięciu centymetrów.  

Liście pilei są delikatne, gładkie albo pomarszczone, często owłosione, pokryte barwnymi lub srebrzystymi wzorkami; wyrastają z pędów parami bądź w okółkach. Kwiaty natomiast - bardzo drobne, trochę podobne do kwiatów pokrzywy - tylko u nielicznych gatunków dodają roślinom urody. Męskie mają 5 płatków, żeńskie natomiast tylko 3; jeden z nich jest znacznie większy od pozostałych i nieco przypomina kapturek. Stąd pochodzi nazwa łacińska tego rodzaju - Pilea, gdyż po łacinie słowo pileus oznacza czapkę, kaptur. Z kolei niemiecka nazwa pilei - Kanonierblume (strzelający kwiat) wzieła się z tąd, że ich kwiaty rozwijają się gwałtownie, wyrzucając obłoczki kwiatowego pyłku. W mieszkaniach uprawia się zaledwie kilka gatunków tych roślin

Pilea peruwiańska (Pilea spruceana)

W literaturze bywa też określana jako pilea błyszcząca (P.involucrata). Pochodzi z Peru i Brazylii. Dorasta tylko do 10-15 cm. Jej liście (długości do 8 cm i szerokości 2,5-3 cm) są pokryte włoskami. Dzięki podziemnym rozłogom bardzo szybko się rozrasta. Uprawia się kilka odmian tego gatunku.

Pilea grubolistna ( Pilea crassifolia, inaczej Pilea mollis)

Występuje na Jamajce; dorasta do wysokości 50 cm i dobrze siękrzewi. Liście, długości do 13 cm i szerokości do 4 cm, są pokryte wypukłościami przypominającymi pęcherzyki, co sprawia, że wydają się dość grube (stąd nazwa). Bardzo drobne różowe kwiaty pojawiają się prawie przez cały rok. W mieszkaniu roślina ta musi być często przycinana i odmładzana, a przy niedostatku światła szybko traci ładne wybarwienie.

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

Ten chiński gatunek jest często mylony z peperomią. Pewne cechy upodobniają go do sukulentów, co oznacza, żeznosi dłuższe okresy suszy. Dorasta do wysokości 20-25 cm. Ma grube, sztywne i owłosion pędy, których nie powinno się przycinać, bo wtedy łatwo gniją. Liście są gładkie, błyszczące, mięsiste, o średnicy 4-9 cm. Tuż przy ogonkach liściowych blaszka ma charakterystyczną jasną plamkę. Ta pilea rzadko kwitnie w mieszkaniu. Jej kwiaty są drobne, bladozielone.

Pilea Cadiera (Pilea cadierei)

Gatunek ten pochodzi z Półwyspu Indochińskiego i należy do najczęściej uprawianych. W warunkach naturalnych jest krzewinką dorastającą do wysokości 40 cm. Liście są nieowłosione, długości 8-12 cm i szerokości do 5 cm, z wierzch wzorzyste, od spodu jasnozielone. Gatunek ten w mieszkaniu rzadko kwitnie, a kwiaty ma niepozorne, białozielone.

Pilea drobnolistna (Pilea microphylla)

Rośnie dziko w Ameryce Południowej, środkowej i na Florydzie. Osiąga 30-50 cm wysokości. Ma mocno rozgałęzione, mięsiste, nieco przezroczyste pędy i jasnozielone malutkie liście (długości zaledwie 2-5 mm). Drobne kwiaty, ukryte w kątach liści, wytwarzają dużo pyłku. W mieszkaniach łatwo kwitnie i wytwarza nasiona, które wyrzuca niczym z procy na odległość metra.

Podobne prace

Do góry