Ocena brak

Pieśń ludowa

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Rozwój muzyki przebiegał zawsze dwutorowo. Obok muzyki artystycznej uprawiano muzykeludowa. Rozdział - i rozdwiek - miedzy muzyka koscielna a swiecka miał swoje podłoe wbujnie rozkwitajacej muzyce ludowej. Przez setki lat muzyka ludowa pozostawała nietknieta istanowiła dla muzyków zródło inspiracji. Jej wpływ na muzyke artystyczna bywał w dziejachmuzyki róny, niekiedy bardzo silny.

Piesn ludowa była spiewana, nie zapisywanojej.leczprzekazywano z pokolenia na pokolenie własnie dzieki tradycjom spiewu. Przenikaławszedzie: jej elementy moemy znalezc nie tylko w chorale gregorianskim, w hymnach ipiesniach koscielnych, w tancach i melodiach szpilmanów, ale i w kunsztownej polifonice, wktórej czesto stawała sie materiałem głównych głosów. W pewnych okresach posługiwano siepiesnia ludowa ostentacyjnie.

Teksty piesni oddaja wszystkie odcienie życia: znajdziemy tuballady czy piesni historyczne, a obok nich piesni artobliwe czy miłosne, nadto jeszczenabone. Cechuje je prostota i bezposredniosc, której na próno szukalibysmy w równolegle -o wiele silniej rozwijajacej sie - muzyce artystycznej.

Podobne prace

Do góry