Ocena brak

Pierwotniaki - PIERWOTNIAKI CHOROBOTWÓRCZE

Autor /Tim Dodano /12.10.2011

Malaria – jej cykl rozwojowy rozpoczyna się po ukłuciu człowieka przez samicę komara widniszki i dostaniu się do krwi człowieka sporozoitów. Atakują komórki wątroby, śledziony i węzłów chłonnych tworząc zchizonty. Te dzielą się na kryptozonty, które atakują komórki narządów. Proces ten to schizogamia egzoerytrocytalna. Po 14 dniach atakują erytrocyty i tworzą schizonty właściwe, które w pricesie schizogamii endoerytrocytalnej ulegają podziałowi. Atak choroby występuje zwykle co 48 godzin.

Część zarodników w procesie gametogamii tworzy gametocyty, które są niedojrzałymi komórkami płciowyi. Dalszy rozwój pierwotniaka musi odbyć się w organizmie komara. Po ponownym ukąszeniu komara gametocyty dostają się do jelit komara. Tam tworzą się makro i mikro gametocyty. Następnie w wyniku zapłodnienia powstaje zygota, która po wydostaniu się z jelit przekształca się w ocystę. Z kolei ta w sporocystę, która w procesie sporogamii tworzy sporozoit.

Inne choroby wywoływane przez pierwotniaki.

Wiciowce: rzęsistek pochwowy - pasożyt narządów płciowych i moczowych człowieka, rzęsistek bydlęcy – żyje w narządach Buhaja i błonach macicy u krów. Świdrowce: śpiączka człowieka – w Afryce przez Tse-Tse, zaraza stadnicza koni – przenoszona drogą płciową, taksoplazma.

Sporowce: gregaryny jama ciała bezkręgowców, kokcydie – wewnątrzkomórkowe pasożyty nabłonka jelit i nerek występujące u królików i kurcząt. Zarodziowce: ameby jelitowe – nieszkodliwe dla człowieka, czerwonka – może przenikać przez nos; atakuje opony mózgowe.

Podobne prace

Do góry