Ocena brak

Pierwiosnek ząbkowany

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Istnieje około 550 gatunków i odmian pierwiosknów.

Pierwiosnek ząbkowany w naturze występuje na górskich łąkach w Chinach i Himalajach. W ogrodzie uprawiany jest od XIX wieku. Ma skórzaste, pomarszczone i ząbkowane liście, umieszczone w gęstych rozetach. Kwiaty tego pierwiosnka zebrane w kuliste kwiatostany są drobne, umieszczone na mocnych pędach. Ich barwa może być purpuroworóżowa lub ciemnofioletowa, są też odmiany o białych kwiatach np. 'Alba'. Pierwiosnek ząbkowany świetnie nadaje się do alpinariów i ogródków skalnych. Kwitnie w kwietniu i maju. Może zakwitnąć wcześniej, jeśli posadzimy go jesienią do doniczki i przezimujemy w inspekcie. Najobficiej kwitną młode egzemplarze. Są to rośliny łatwe w uprawie, a kiedy się przyjmą, rozsiewają się same.

Pierwiosnki są mrozoodporne, ale warto okryć je na zimę gałązkami iglaków.

Gleba powinna być żyzna, gliniasta, sasobna w próchnicę, z dodatkiem darni. Kwiaty preferują odczyn pH 6,5-7,0.

Pierwiosnki można rozmnażać z nasion, wysiewanych zaraz po zbiorze. Rośliny o intensywnie zabarwionych kwiatach trzeba rozmnażać wegetatywnie - przez podział lub sadzonki korzeniowe. Sadzonki uzyskuje się przez rozdzielenie górnych partii korzeni.

Pierwiosnki są dość odporne i rzadko chorują. Mogą być atakowane przez chrząszcze z rodziny ryjkowatych (Curculonidae), które wgryzają się przez korzenie i ciężko z nimi walczyć. Najlepiej wykopać rośliny i przesiać ziemię, usuwając kremowe larwy w kształcie podkówek.

Podobne prace

Do góry