Ocena brak

Pierwiosnek tracki

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Do rodziny pierwiosnkowatych należy blisko 500 gatunków roślin, a wśród nich pierwiosnek tracki, który zachwyca swoją delikatnością i niezwykłym urokiem. Jego filigranowe dzwoneczki i żywotność sprawiają, że będzie cennym nabytkiem dla miłośników prymulek. Pierwiosnek tracki dorasta zaledwie do 15 cm. Kwiaty o typowym dla tego rodzaju kształcie, ale trochę mniejszych rozmiarów, z żółtym oczkiem w środku, przybierają kolory od lilioworóżowego po czerwonopurpurowy.

Zebrane są w luźnych baldachach na szczycie pokrytej mlecznym nalotem łodyżki. Liście pofałdowane na brzegach powleczone są tym samym białawym nalotem. Niewielkie rozmiary tych roślin powodują, że idealnie wyglądają one w ogrodzie skalnym. Można je też uprawiać w doniczkach. Prymulki te potrzebują dobrze przepuszczalnego podłoża, bo wtedy całkiem dobrze znoszą wilgotną wiosnę. Prymulki trackie najefektowniej wyglądają w grupie, ale nawet jedna roślina może się rozrosnąć z czasem w okazałą kępkę.

Roślina preferuje glebę wilgotną, próchniczną o odczynie obojętnym lub kwaśnym (pH 6-7).

Pierwiosnki najczęściej rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział albo też przez ukorzenianie sadzonek lub odrostów. Kiedy rośliny są w stanie spoczynku, możemy pobierać sadzonki korzeniowe. Pierwiosnek tracki wytwarz znaczną ilość nasion. Najlepiej wysiewać je zaraz po zbiorze. Gdy rośliny będą miały trzy listki, pikujemy je, a po roku sadzimy w ogrodzie.

Zagrożeniem dla pierwiosnka mogą być żerujące na liściach chrząszcze opuchlaki. Ich larwy natomiast podgryzają korzenie, niszcząc całkowicie rośliny. Warto zaopatrzyć się w doglebowe preparaty przeciw tym szkodnikom. Jeśli roślina usycha, można ją wykopać, usunąć larwy i posadzić na nowo.

Podobne prace

Do góry