Ocena brak

Pierwiosnek obrzeżony

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Grupka tych samowysiewających się, kolorowych pierwiosnków (od błękitnoliliowych, przez różowe, do białych) będzie wczesnowiosenną ozdobą ogródka. Ząbkowane liście tej rośliny pokryte są białawym nalotem - pyłkiem kwiatowym - który nadaje jej wygląd lekko zakurzonej. Ten alpejski pierwiosnek jest w pełni odporny na niskie temperatury. Ponieważ w naturalnych warunkach rośnie w skalnych szczelinach, w miarę wzrostu i dojrzewania jego łodygi stają się zdrewniałe, a rozety liści wystają ponad poziom gruntu. Kolor liści w obrębie gatunku może się różnić: np. lawendowa P.m.'Linda Pope' ma listki ze srebrnym obramieniem, a P.m.'Hyacinthia' ma kwiaty fiołkowoniebieskie.

Tę roślinę można posadzić w kamiennej donicy lub innym ogrodowym pojemniku. Gdy zapewnimy jej ochronę przed nadmiarem deszczu, kwiaty będą ładnie prezentować się przez całą wiosnę. Rośliny kupione w stanie rozkwitu, trzymamy w domu, w chłodzie.

P.marginata jest odporna na niskie temperatury i toleruje chłodne warunki uprawy, jeśli w zimie ograniczymy podlewanie. Nasiona do wykiełkowania potrzebują nie więcej niż 15°C, ale proces ten nie rozpocznie się przed ustąpieniem mrozów. Rośliny kiełkują rzadko. Tace z nasionami najlepiej zostawić na dworze, w chłodnym miejscu.

Od późnej jesieni do końca kwitnienia zapewniamy dużo słońca. W lecie i na jesieni rośliny powinny stać w lekkim cieniu. Doniczki chronimy przed ostrym wiatrem, który szybko może je wysuszyć. Nasiona do wykiełkowania potrzebują światła, ale ustawiamy je wtedy w lekkim cieniu, z dala od bezpośredniego słońca.

W okresie aktywnego wzrostu roślina powinna mieć cały czas wilgotne korzenie. W zimie unikamy nadmiaru wody. Jest to ważne dla okazów uprawianych w doniczkach, bo zamarznięcie wody może spowodować zwiędnięcie roślin. Kompost z nasionami musi być przez cały czas wilgotny.

Podczas kwitnienia roślina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci. Młode okazy w czasie wyjątkowo suchego lata mogą wymagać codziennego zraszania.

Kwitnący pierwiosnek nie potrzebuje nawozu. Jeśli rośnie w świeżym kompoście, składniki pokarmowe powinny wystarczyć mu do końca okresu uprawy w doniczce. Gdy trzymamy roślinę w tym samym kompoście przez kolejny sezon, nawozimy ją wiosną. Unikamy kontaktu nawozu ze stożkiem wzrostu.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny. Podłoże powinno zawierać wapno. Drenaż poprawimy, dodając do kompostu żwirek ogrodniczy do 1/3 objętości mieszanki.

Nasiona wysiewamy na powierzchnię torfowego kompostu. Na dworze robimy to od marca do maja. Tacę do kiełkowania można pokryć zasłoną z siatki, by uchronić nasiona przed zanieczyszczeniami i mocnym światłem. Podlewamy przez siatkę. Siewki przerywamy, gdy osiągną już 2,5 cm wysokości. Dalej uprawiamy je w kompoście na bazie gliny. Aby korzenie miały chłód, siewki sadzimy w pojemnikach o głębokości 10 cm. Na docelowe miejsce wysadzamy pierwiosnki późną jesienią. Nie brudzimy ich koron ziemią.

GDY ZAUWAŻYSZ

Ślimaki mogą dziesiątkować ten gatunek pierwiosnka. W wilgotnym środowisku stosujemy specjalny środek odstraszający ślimaki, zwłaszcza w czasie hodowli siewek.

Podobne prace

Do góry