Ocena brak

Pierwiosnek lekarski

Autor /Tomasz Dodano /18.01.2012

Bylina o różyczce liści, krótkim kłączu i gęstej wiązce korzeni. Na początku wiosny pojawiają się bezlistne łodygi zakończone baldaszkiem żółtych kwiatów. Gatunek ten rośnie na pastwiskach i w lasach Europy i Azji. Uprawiany jest w ogrodach, głównie jednak w postaci licznych form hodowlanych. W niektórych krajach, m.in. w Polsce, znajduje się pod ochroną.

W celach terapeutycznych zbiera się kwiaty (Flos Primulae), które suszy się powoli, rozpostarte cienką warstwą, najlepiej w suszami w temperaturze 40°C. Uprawy ogrodnicze lub polowe dostarczają kłączy z korzeniami (Radix Primulae). Kwiaty zawierają flawonoidy (kwercetynę) i niewielką ilość saponin. Korzenie są stosunkowo bogate w prymulasaponinę A zbudowaną z aglikonu - prymulageniny A i części cukrowej składającej się z glukozy, galaktozy, ramnozy i kwasu glukuronowego. Oba surowce są silnie wykrztuśne i słabo moczopędne. Używa się ich jako środków pomocniczych przeciw zapaleniom górnych dróg oddechowych (chroniczny lub ostry nieżyt oskrzeli). Przemysł farmaceutyczny produkuje wyciągi i nalewki z pierwiosnka. Odwar przygotowuje się z ˝-1 łyżki korzeni i szklanki wody i pije po Łyżce co 2-3 godziny.

Bardzo zbliżona do pierwiosnka lekarskiego pierwiosnek wyniosły (P.elatior) ma większe kwiaty barwy siarkowożółtej i mniej rozwinięty kielich. Zawiera te same substancje i również jest zbierany i wykorzystywany.

Okres kwitnienia:

IV-V

Zbiór kwiatów:

IV-V

Zbiór kłączy z korzeniami:

X i III

Podobne prace

Do góry