Ocena brak

Pierwiosnek kubkowaty

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa primus - pierwszy; dotyczy ono przede wszystkim niewielkich, pełnych wdzięku pierwiosnków ogrodowych, gdyż one są jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny. Rodzina Primulaceae obejmuje 28 rodzajów, a wśród nich około 800 gatunków. Jednakże tylko 3 lub 4 są roślinami doniczkowymi.

Pierwiosnek kubkowaty pochodzi z Chin skąd został sprowadzony do Anglii w roku 1880. W tych czasach był uważany jedynie za roślinę ogrodową. Odmiany nadające się do uprawy doniczkowej zostały wyhodowane później. Hodując pierwiosnka kubkowatego musimy liczyć się z tym, że jego liście pokryte są włoskami, na które uczuleni są niektórzy ludzie. Dlatego też należy ostrożnie obchodzić się z tą rośliną. Jego ładne, czasami pachnące kwiaty kwitną; od grudnia do maja, wyrastając z bezlistnej łodygi ponad kłującymi liśćmi w kształcie serc. Dostępnych jest wiele odmian w różnych kolorach: białym, czereśniowym, niebieskim, morelowym i czerwono-białym. Liście niedawno wprowadzonej odmiany zwanej Freedom mogą wywołać alergię. Po przekwitnięciu zwykle wyrzuca się te cieplarniane byliny, aczkolwiek możliwe jest przechowywanie ich z roku na rok.

Jeśli zapewnimy roślinie temperaturę pomiędzy 13-16°C, to kwiaty będą utrzymywać się bardzo długo. Maksymalna temperatura hodowli pierwiosnka to około 20°C. Nasiona potrzebują zaś 16°C przez 3-4 tygodnie lub aż do momentu zakiełkowania.

Ustawiać w jasnym, nie bezpośrednim świetle. Rośliny przechowywane z roku na rok mogą stać na zewnątrz w zacienionym miejscu.

Ziemia musi być lekko wilgotna. Nie podlewać nadmiernie, szczególnie gdy temperatura jest bliska najniższej z zalecanych. Należy podlewać letnią wodą o pH do 7. Zbyt twarda woda powoduje żółknięcie liści.

Primula obconica ma owłosione liście, dlatego nie powinna być zraszana. Ustawmy ją na granulkach zatrzymujących wilgoć.

Nawożenie nie jest potrzebne, jeżeli roślina jest co roku przesadzana lub ma zmienianą donicę.

Chcąc zachować pierwiosnka, przesadźmy go po przekwitnięciu do mieszanki na bazie gliny albo torfu. Nasiona wysiać na powierzchni zwykłej mieszanki ukorzeniającej w drugiej połowie stycznia, a następnie przesadzić sadzonki do doniczki.

Zwiędłe kwiaty należy usuwać, by pobudzić ciągłą produkcję nowych pąków kwiatowych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zbyt wysoka temperatura lub suche powietrze może przyciągnąć przędziorka. Jeśli zakażenie jest niewielkie, spróbój zwykłego środka owadobójczego. Na rynku jest jednak naprawdę niewiele skutecznych środków przeciw przędziorkowi 

Mszyca korzeniowa gromadzi się wokół systemu korzeniowego, ukrywając się pod puszystym osadem. Zanurz bryłę korzeniową w roztworzesystemicznego środka owadobójczego. Mszyce i mączliki także mogą spowodować problemy. Jeśli posiadasz szklarnię, spróbój zadymić roślinę ogólnodostępnym środkiem owadobójczym, ponieważ pokryte włoskami liście pierwiosnkanie lubią wilgoci. Również łatwo dostępne w sprzedaży pałeczki owadobójcze dla roślin doniczkowych mogą być skutecznym środkiem odstraszającym.

Podobne prace

Do góry