Ocena brak

Pierwiosnek bezłodygowy

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Kobierce bladożółtych pierwiosnków, pojawiające się późną zimą, są oznaką nadchodzącej wiosny. Nie wolno zrywać dzikich kwiatów, ale z tych roślin o słodkim zapachu wyhodowano niezwykle bogatą gamę odmian. Pierwiosnki to wspaniałe rośliny pokojowe późną zimą i na wiosnę. Posadzone w ogrodzie szybko się rozrastają. Doskonale czują się w pojemnikach na tarasie lub balkonie w okresie późnej jesieni i na wiosnę. Można kupić odmiany w niemal każdym kolorze, jak: biały, indygo, różowy, niebieski, terrakotowy, złoty i dwukolorowe.

Aby te odporne na mróz rośliny dłużej utrzymały się w domu, konieczny jest chłód (l3°C to maksimum) i dobra wentylacja. Niektóre rośliny kupowane z pąkami były uprawiane w cieplejszych warunkach i nie są odporne na mróz. Posadzone na zewnątrz po przekwitnięciu (gdy miną przymrozki), zaaklimatyzują się. Nasiona wymagają do skiełkowania temperatury nie wyższej niż 15°C i nie będą kiełkować, jeśli nie zostaną poddane okresowi mrozu. Dojrzałe rośliny sadimy na zewnątrz pod koniec września i w październiku, w bezwietrznym miejscu.

Pierwiosnki lubią dużo światła w czasie kwitnienia i cień od wczesnego lata do późnej zimy. W mieszkaniu może zajść potrzeba osłonięcia ich przed silnym wiosennym słońcem. Nasiona potrzebują światła do skiełkowania.

Korzenie muszą mieć wilgoć w okresie aktywnego wzrostu. W zimie nie podlewamy nadmiernie, zwłaszcza gdy rośliny rosną na zewnątrz (nagły mróz może zamzozić mokrą ziemię,powodując śmierć rośliny). Kiełkujące nasiona potrzebują wody.

Nie potrzeba dodatkowej wilgotności w okresie kwitnienia. Młode rośliny zraszamy codziennie latem, w szczególnie suche dni.

Kwitnące pierwiosnki nie potrzebują nawozu. Posadzone w świeżej ziemi, mają dosyć składników odżywczych, by przeżyć.

Uprawicany w gliniastej ziemi z dodatkiem 1/3 części piasku. Nasiona wysiewamy na powierzchni torfowej mieszanki ukorzeniającej. Rośliny na parapet okienny wysiewamy od września do lutego, jeśli mają stać na zewnątrz od marca do maja.

Pod koniec zimy przesadzamy rośliny z ogrodu. Stawiamy w chłodzie, aż otworzą się pąki. Przenosimy je do domu i przyzwyczajamy do bezpośredniego światła.

PRAKTYCZNA RADA

Atak ptactwa Ptaki lubią skubać żółte kwiaty. Aby temu zapobiec, włóż do doniczki patyczki, tak by wystawały ponad kwiaty. Z czarnej bawełnianej nici zrób sieć, owijając ją wokół rośliny i ponad nią.

Podobne prace

Do góry