Ocena brak

Pieris japoński

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Wiecznie zielony pieris należy do rodziny Ericaceae. Dostępnych jest kilka gatunków i wiele odmian tej rośliny. P. japonica to bardzo odporny, osiągający średnie rozmiary krzew, którego kwiaty są większe niż u innych gatunków. Odmiana hodowlana 'Pink Deligh' ma różowe pąki, z których rozwijają się białe kwiaty. zwieszające się w pokaźnych gronach na tle lśniących, ciemnozielonych liści. Młode liście mają niekiedy barwę miedzi i sa wrażliwe na mróz. Zmrożone pędy należy przyciąć wczesną wiosną. Pamiętajmy, że pieris jest trujący.

Pieris japonica jest bardzo odporny i wytrzymuje temperatury nawet tak niskie, jak -15°C. Nie toleruje jednak mrożnych wiatrów z północy oraz wschodu.

Hodujemy w cieniu lub miejscu częściowo zacienionym. Nie ustawiamy po wschodniej stronie ogrodu, gdzie zamrożone pąki i liście będą zbyt szybko rozmrażane. Roślina zniesie mróz, gdy proces rozmrażania będzie wolniejszy.

Ziemia powinna być zawsze wilgotna Używamy wody miękkiej, wolnej od wapnia. Zmniejszamy jej ilość zimą, szczególnie gdy pieris rośnie w małej doniczce. Lepiej, by roślina miała sucho, niż by zamarzła jej bryła korzeniowa. Należy dbać o to, by otwory odpływowe były drożne.

Poziom wilgotności nie ma znaczenia dla Pieris japonica.

Na wiosnę zmieniamy górną warstwę podłoża dorosłym okazom, dodając do ziemi mączkę kostną.

Przesadzamy, gdy korzenie wypełnią pojemnik, do podłoża torfowego, dając na dwie części ziemi jedną część piasku. Gdy roślina jest za duża, by rosnąć w domu, przesadzamy ją do ogrodu.

Nawet jeśli zastosowana ziemia jest wolna od wapnia, pamiętajmy, że używając zasadowej wody bieżącej, pieris zmarnieje. Lepiej więc używać wody deszczowej, która ma odczyn kwaśny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żółte liście to znak, że roślina cierpi z powodu zasadowych warunków uprawy. Można jej pomóc, dodając do gleby mączkę kostną, a także dać odpowiednie podłoże i zmienić rodzaj wody służącej do podlewania.

Podobne prace

Do góry