Ocena brak

Pieris 'Forest Flame'

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Pieris to krzew wiecznie zielony o błyszczących liściach i wiązkach dzbankowatych kwiatów. Nowe pędy przyciągają wzrok swym jasnoczerwonym kolorem, który kontrastuje z ciemnozieloną barwą starszych liści. Kwiaty pojawiają się na wiosną i przypominają kiście winogron. Zwykle są białe lub różowe. Pieris znakomicie nadaje się na obwódki. Ładnie wygląda, gdy rośnie w pobliżu azalii i rododendronów. Odmiana ;Forest Flame' ma pięknie przebarwiające się liście. Na jednym krzewie kolejno zobaczymy barwy: czerwoną, różową, kremową i zielonkawą.

Młode rośliny sadzimy wiosną. Pieris uprawiany w doniczkach wysadzamy do gruntu od marca do jesieni z wyjątkiem okresu przymrozków i suszy.

Lubi stanowiska lekko ocienione. Zbyt silne słońce może poparzyć liście rośliny.

Krzew rosnący w wilgotnej ziemi nie wymaga podlewania. Jedynie w okresie suszy należy dbać, by ziemia nie wyschła.

Pieris wymaga gleby o odczynie pH 5,5-6,5. Nie będzie rósł w podłożu wapiennym. Ziemia powinna być wzbogacona w substancje odżywcze. Podłoże można wzbogacić pokruszoną korą, zbutwiałymi liśćmi lub kompostem ogrodowym.

Pieris należy sadzić w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Mróz może zniszczyć młode pędy. Roślinę warto posadzić pod wysokimi drzewami.

Krzew nie wymaga przycinania, ale pędy zniszczone przez mróz trzeba usuwać. Pieris można przyciąć po przekwitnięciu w celach pielęgnacyjnych.

Szczepki pobieramy wczesnym latem i umieszczamy w specjalnych pojemnikach pokrytych folią lub w inspekcie.

Pieris formosa forrestii jest najbardziej popularnym gatunkiem, tworzy zwarty krzew i idealnie nadaje się do niewielkich ogródków.

Młode pędy rośliny nie są odporne na silny mróz. Pieris najlepiej posadzić wśród innych krzewów lub pod dużymi drzewami.

Aby gleba, w której rosną pierisy całkowicie nie wyschła, warto pokryć podłoże pokruszoną korą, trocinami lub suchymi liśćmi.

Podobne prace

Do góry