Ocena brak

Pieprzówka metaliczna

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta pieprzówka o mięsistych liściach to jeden z wielu gatunków pieprzówek nadających się do hodowli w domu. Odmiana 'Tine' to niewielka roślina o interesujących barwach i fakturze liści. Są one koloru niemal czerwonego, z dodatkiem zieleni, co nadaje im metaliczny odcień. Znajduje się na nich także atrakcyjny wzór w postaci charakterystycznego, biegnącego przez środek, szarozielonego nerwu głównego. Dolna część liści jest bladoróżowa z czerwonym unerwieniem. Liście są skupione na krótkich, grubych łodygach. Wymagania tej wolno rosnącej rośliny, dotyczące wilgotności, czynią ją idealną do uprawy w ogródku butelkowym lub terrarium.

Minimalna temperatura uprawy dla Peperomia metallica to 13°C, optymalną zaś jest 21-24°C w okresie wzrostu.

Potrzebuje jasnego, nie bezpośredniego światła. Chronimy przed ostrym słońcem w lecie. Liście mogą wydawać się mocne, ale nie są przystosowane do silnego słońca. Lubią także częściowy cień.

W lecie podlewamy obficie, podlewając ponownie gdy górna warstwa ziemi jest sucha. W zimie podłoże powinno być niemal suche. Podajemy tylko tyle wody, by liście się nie pomazszczyły.

Ważna jest wilgotna atmosfera (przy zachowaniu zalecanych temperatur) i regularne zraszanie rośliny w okresie wzrostu. W zimie stawiamy doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi, tak by dno doniczki nie było zanurzone w wodzie. Gdy jest chłodno, pieprzówka zadziwiająco dobrze znosi suche powietrze. W takich warunkach należy dostosować odpowiednio poziom wilgotności.

Ukorzenione rośliny nawozimy co trzy miesiące w okresie wzrostu, stosując nawóz rozcieńczony pół na pół wodą.

Gdy w doniczce jest ciasno, przesadzamy na wiosnę, zanim rozpocznie się przyrost. Używamy przepuszczalnej ziemi torfowej.

W okresie wzrostu można ukorzenić sadzonki liściowe. Liść z ogonkiem umieszczamy w szklance z wodą. Potem sadzimy w ziemi.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście matowieją i bledną.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę gdzie oświetlenie jest rozproszone.

2) Liście opadają.Zbyt zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

3) Podstawy łodyg i części liści czernieją i gniją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi przeschnąć, usuń zgniłe pędy i zasyp siarką miejsca cięcia. W przyszłości pozwól ziemi przeschnąc przed kolejnym podlewaniem.

4) Liście pokryte pęcherzami.Woda stoi w doniczce. Śprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie, sprawdź też drenaż w doniczce. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Liście żółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nagła utrata liści zimą świadczy o zbyt niskiej temperaturze. Liście mogą opadać również przy małej wilgotności. Rośliny stojące na parapetach są narażone na przeciągi oraz nagłe wahania temperatury, wskutek czego brązowieją końce i brzegi liści. W zimowe noce zestawiamy rośliny z parapetów.

Podobne prace

Do góry