Ocena brak

Pieprzówka magnoliolistna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Peperomia magnolicefolia 'Variegata' jest odmicmą o niezwykłym wyglądzie. Przypomina trochę sukulent, ale wymaga zupełnie odmiennych wcnunków wzrostu. Ma przyciągające wzrok, pstrokate liście, które w miarę upływu czasu zmieniają barwę z jasnożółtej na jasnozieloną. Ogonki liści także z czasem zmieniają kolor z czerwonego na zielony, znaczony czerwienią. Kwitnie latem, ale kwiaty nie są zbyt efektowne. Pieprzówka magnoliolistna jest sztywną, wolno rosnącą, krzewiastą byliną, pochodzącą z Zachodnich Indii. Wszystkie pieprzówki wymagają wysokiej wilgotności i dlatego nadają się do zamykania w szkle lub terrarium.

Hodujmy pieprzówkę przy minimalnej temperaturze lO°C. Podczas lata idealny dla niej zakres temperatur znajduje się między 2l°C a 24°C.

Zapewnijmy jej dobre, lecz nie bezpośrednie światło, a latem zacieniajmy ją przed bezpośrednim światłem słonecznym. Nadmiernie silne światło spowoduje nadpalenie liści, które nie są tak odporne jak się wydaje.

Peperomia magnoliaefolia powinna być intensywnie podlewana latem. Przed następnym podlewaniem pozwólmy ziemi zupełnie wyschnąć. Zimą utrzymujmy ziemię kompostową prawie suchą, zapewniając roślinie tylko tyle wody, aby jej liście nie uschły.

Zasadniczą sprawą dla hodowli pieprzówki jest wilgotne otoczenie. Zraszajmy ją regularnie przez cały okres wzrostu. Zimą ustawmy donicę na kulkach utrzymujących wilgoć, pilnując, by roślina nie stała w kałuży wody.

Rozwinięte rośliny należy nawozić co trzy miesiące podczas okresu wzrostu, używając zwykłego nawozu rozcieńczonego na pół.

Przesadzajmy przegęszczone okazy wiosną, nim rozpocznie się ich wzrost. Pieprzówka magnoliolistna jest rośliną rosnącą bardzo wolno, o bardzo słabym systemie korzeniowym. Nie przesadzajmy jej więc do zbyt dużej donicy, a wyłącznie do doniczki zaledwie o numer większej.

Regularnie odrywajmy rosnące końce pądów, by zapewnić w ten sposób roślinie krzaczasty pokrój.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście matowieją i bledną.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę gdzie oświetlenie jest rozproszone.

2) Liście opadają.Zbyt zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

3) Podstawy łodyg i części liści czernieją i gniją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi przeschnąć, usuń zgniłe pędy i zasyp siarką miejsca cięcia. W przyszłości pozwól ziemi przeschnąc przed kolejnym podlewaniem.

4) Liście pokryte pęcherzami.Woda stoi w doniczce. Śprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie, sprawdź też drenaż w doniczce. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Liście żółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Pęcherzyki na liściach są powszechnym problemem, spowodowanym przez nadmierne podlewanie. Ogranicz dawki wody i pozwól przeschnąć ziemi, a następnie bacznie obserwój, czy pieprzówka nie choruje. 

Przędziorek Można go zlokalizować po pajęczynkach na spodzie liści. Kilka środków owadobójczych dostępnych na rynku naprawdę skutecznie zwalcza tego szkodnika. Jeśli zarażenie jest niewielkie, warto spróbować zwyczajnego środka owadobójczego. Zaprzestańmy jego stosowania, jeśli choroba rośliny się rozwija.

Podobne prace

Do góry