Ocena brak

Pieprzówka kędzierzawa

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta odmiana peperonii jest jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin pokojowych dostępnych na rynku. Pochodząca z tropikalnych lasów Brazylii, Peperomia caperata, jest szczególnie ceniona ze względu na swe llstowie o bogatej fakturze, które może stanowić dopełnienie gładkich liści innych roślin. Rośnie raczej powoli, a ze względu na swe wymagania co do wilgotności jest idealna do hodowli w ogródku butelkowym lub w terrarium. Choć jest hodowana przede wszystkim dla swych pofałdowanych liści, wydaje również kwiaty, które mogą pojawić się w okresie od późnej wiosny do późnej jesieni. Są one porównywane do mysich ogonków.

Pieprzówka rozwija się najlepiej przy minimalnej temperaturze l3°C, ale w okresie wzrostu najlepiej zachować temp. 21-24°C.

Potrzebuje dobrego, lecz rozproszonego światła. Latem należy ją chronić przed pełnym światłem słonecznym, gdyż jej liście nie znoszą silnego nasłonecznienia. Najlepszy dla pieprzówki jest półcień.

Latem podlewajmy obficie, pozwalając ziemi przeschnąć przed ponownym podlaniem. W zimie podłoże powinno być niemal suche. Podawać więc tylko tyle wody, by roślina nie zginęła.

Koniecznie trzeba zapewnić wilgotną atmosferę i regularnie zraszać peperomię w okresie wzrostu. Zimą postawmy rośllnę na warstwie kulek zatrzymujących wodę, upewniając się, że woda dotyka dna doniczki.

Ukorzenione rośliny nawozić co trzy miesiące w okresie wzrostu, używając nawozu o 50% stężeniu.

Gdy roślina ma mało miejsca, przesadzać wiosną, zanim rozpocznie się okres wzrostu. Używać ziemi kompostowej na bazie torfu. Można podzielić większe rośliny.

Sadzonki liściowe, pobrane w okresie wzrostu, łatwo wypuszczają korzenie w wodzie (podobnie jak w przypadku fiołka afrykańskiego). Należy po prostu odciąć zdrowy liść wraz z ogonkiem i włożyć do pojemnika z wodą, a gdy wypuści korzenie, posadzić w ziemi.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście matowieją i bledną.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę gdzie oświetlenie jest rozproszone.

2) Liście opadają.Zbyt zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

3) Podstawy łodyg i części liści czernieją i gniją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi przeschnąć, usuń zgniłe pędy i zasyp siarką miejsca cięcia. W przyszłości pozwól ziemi przeschnąc przed kolejnym podlewaniem.

4) Liście pokryte pęcherzami.Woda stoi w doniczce. Śprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie, sprawdź też drenaż w doniczce. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Liście żółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nagła utrata liści zimą wskazuje na zbyt niskie temperatury. Zaleca się zachować minimum 13°C. Opadanie lisci może wynikać ze zbyt niskiego poziomu wilgoci. Przeciągi. Rośliny stojące na parapetach są podatne na szkody wyrządzone przez przeciągi i nagłe skoki temperatury. Skutkiem tego są zbrązowiałe końce i brzegi liści.

Podobne prace

Do góry