Ocena brak

Pieprzówka

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta zadziwiajęca peperomia jest jednym z licznych gatunków oferowanych do hodowli w domu, wywodzących się z Ekwadoru. Należy ona do bardziej niezwykłych okazów tego rodzaju. Nadaje się do postawienia na stole, gdzie można podziwiać z bliska jej dekoracyjne liście. Ten gatunek pieprzówki ma aksamitną powierzchnię, gdyż jej liście i łodygi są pokryte miękkimi włoskami i maję kolor ciemnej czerwieni. Unerwienie jest bladosrebrnozielone i rozłożone wachlarzowato na powierzchni liści. Pięknie kontrastuje z ich głębokę barwą. W przeciwieństwie do innych peperomii, ten gatunek potrzebuje mniej wody, ale lubi podwyższony poziom wilgoci w otaczajęcym powietrzu. Jak większość roślin z owłosionymi liśćmi, nie powinna być zraszana. Nie nadaje się do uprawy w butelkowych ogrodach oraz terrariach.

Tę pieprzówkę hodujemy w minimalnej temperaturze 13°C. Natomiast optymalna w lecie wynosi od 21 do 24°C.

Roślina potrzebuje jasnego, ale niebezpośredniego oświetlenia, by utrzymać intensywność koloru liści. Przed letnim słońcem chowamy peperomię w cieniu. Jej liście nie sę tak mocne, na jakie wyglądają, i nie wytrzymują silnego światła słonecznego.

W lecie podlewamy obficie, upewniając się, że powierzchnia kompostu wyschła od ostatniego nawadniania. W zimie roślina powinna mieć sucho, a wody dostarczamy jej tylko tyle, żeby zapobiec więdnięciu liści.

W okresie wzrostu pieprzówka potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności powietrza i optymalnego dla niej zakresu temperatur. Doniczkę ustawiamy na tacy z glinianymi kulkami zatrzymującymi wilgoć, upewniając się przy tym, czy korzenie rośliny nie są zanurzone w wodzie. Gdy temperatury spadaję, proporcjonalnie zmniejszamy poziom wilgotności, gdyż zbyt wysoki spowoduje gnicie rośliny.

W okresie wzrostu nawozimy roślinę raz na trzy miesiące, odżywką do roślin doniczkowych rozcieńczonę pół na pół z wodą.

Przerośnięte okazy przesadzamy wiosną, zanim pojawi się nowy przyrost, do łatwo przepuszczalnego kompostu na bazie torfu. Aby korzenie nie przegniły, sadzimy roślinę w płytkiej doniczce.

W okresie wzrostu ukorzeniamy sadzonki z liści. Liść wraz z ogonkiem wkładamy do szklanki wody. Sadzimy, gdy pokażę się korzenie. Ten gatunek ma krótkie ogonki. By utrzymać liść nad powierzchnię wody, napełniamy naczynie po brzegi, przykrywamy folią aluminiową i robimy w niej otwór. Wkładamy tam liść w taki sposób, by ogonek zanurzył się w wodzie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście matowieją i bledną.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę gdzie oświetlenie jest rozproszone.

2) Liście opadają.Zbyt zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

3) Podstawy łodyg i części liści czernieją i gniją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi przeschnąć, usuń zgniłe pędy i zasyp siarką miejsca cięcia. W przyszłości pozwól ziemi przeschnąc przed kolejnym podlewaniem.

4) Liście pokryte pęcherzami.Woda stoi w doniczce. Śprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie, sprawdź też drenaż w doniczce. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Liście żółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Tylko nieliczne szkodniki oraz choroby atakują tę roślinę. Nagłe gubienie liści w zimie wskazuje, że temperatury są zbyt niskie. Zalecane jest minimalnie 13°C. Liście opadają, gdy poziom wilgotności jest zbyt niski.

Podobne prace

Do góry