Ocena brak

Pięknokwiat "Saint Aubin"

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Roślina ta jest mieszańcem storczyków. Wyhodowano ją z trzech zrzucających zimą liście, naziemnych gatunków Calanthe: C.vestita, C.regrieri i C.williamsii. Z siedmiocentymetrowej pseudobulwy wyrastają wdzięczne pędy kwiatowe. Liście pojawiają się i opadają na długo przed okresem kwitnienia, który przypada od późnej zimy aż do wiosny.

W okresie wzrostu roślinie trzeba zapewnić ciepłe warunki 18-20°C w dzień, a w nocy minimalnie 13°C. Jeśli temperatury przekraczają 20°C, roślina potrzebuje dobrej wentylacji, bez przeciągów. W okresie spoczynku odpowiednie jest l3°C. Gdy pojawi się nowy przyrost, stopniowo ocieplamy warunki uprawy.

Uprawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle. Zimą pięknokwiat trzeba doświetlać.

W okresie wzrostu podłoże musi być wilgotne. Przed podlaniem jego powierzchnia powinna przeschnąć. Po przekwitnięciu i kiedy liście stają się żółte, przerywamy podlewanie i przewracamy doniczkę na bok, by podłoże wyschło. Przy pierwszym nawadnianiu po okresie spoczynku woda może przeciekać przez kompost, dlatego doniczkę zanurzamy w misce z wodą do wysokości 2 cm poniżej krawędzi. Pozostawiamy, aż ziemia nasiąknie i odsączamy. Jeśli roślina nie wznowi wzrostu, kontynuujemy podlewanie.

W okresie wzrostu zapewniamy wysoki poziom wilgoci, ale unikamy zraszania. Doniczkę ustawiamy na tacy z granulatem ogrodniczym. Jeżeli podłoga w pomieszczeniu, gdzie trzymamy rośliny, jest z terakoty, można w upały moczyć ją wodą.

W okresie wzrostu (nigdy podczas spoczynku) nawozimy raz w tygodniu odżywka o 50% stężeniu.

Stosujemy mieszankę dla storczyków. Pseudobulwy przesadzamy, gdy pojawi się nowy przyrost (w kwietniu). Do doniczki wsadzamy po 3-4, a na roślinie macierzystej zostawiamy cztery.

Podczas przesadzania łodygę podpieramy wysoką trzciną. Dzięki temu nie zniszczymy korzeni.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce gromadzą się na soczystych końcach pędów. Usuwamy je odpowiednim insektycydem.  

Tarczniki oraz wełnowce niszczymy, posługując się wacikiem nasączonym denaturatem.  

Przędziorka rozpoznamy po charakterystycznej pajęczynie. W okresie wzrostu można się go pozbyć poprzez zraszanie spodniej strony liści, ale nie ma na niego naprawdę skutecznego środka chemicznego. Mocno zaatakowanych roślin trzeba się po prostu pozbyć.

Podobne prace

Do góry