Ocena brak

Pieczennik purpurowy

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ten wiecznie zielony krzew powinien rosnąć w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu. Większość centralnie ogrzewanych pomieszczeń jest dla pieczennika zbyt ciepła, by mógł się rozwijać. Roślina może osiągać całkiem spore rozmiary i musi być posadzona w dużej doniczce, w miejscu, gdzie może się opierać o ścianę lub piąć po kratce. Czerwone kwiaty mają do 2,5 cm długości i rozszerzają się na końcu kielicha. Po ich opadnięciu roślina rodzi czerwone jagody. Trzyletnie łodygi przycinamy na wysokości trzech węzłów, co zapewni dalsze kwitnienie.

Optymalna temperatura to 5-15°C. Latem roślina wymaga dobrej wentylacji. W regionach o łagodnym klimacie, wytrzyma przymrozki do -5°C, ale może się to skończyć opadnięciem liści. Wiosną przycinamy obumarłe łodygi, by roślina odżyła ponownie.

Pieczennik potrzebuje pełnego światła słonecznego, ale chronimy go przed upalnym letnim słońcem.

W lecie dojrzałe rośliny potrzebują ogromnych ilości wody. W okresie wzrostu kompost powinien być stale wilgotny. Przy niskich temperaturach zimą, podlewamy, gdy powierzchnia kompostu przeschnie. W czasie silnych mrozów dostarczamy roślinie tylko tyle wilgoci, żeby zapobiec więdnięciu liści.

Poziom wilgotności nie ma znaczenia. Duże ilości wody, które roślina pobiera w lecie, podnoszą wilgotność otaczającego powietrza.

W okresie wzrostu nawozimy co 3-4 miesiące, standardową odżywką dla roślin doniczkowych.

Przerośnięte okazy przesadzamy na wiosnę do kompostu z gliną.

Rozmnażamy na wiosnę z sadzonek wierzchołkowych. Uważajmy, gdyż cała roślina jest trująca!

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki. Nadmierna ilość ciepła powoduje przyrastanie miękkich, soczystych pędów, które nęcą szkodniki, takie jak mączlik czy mszyce. Aby się ich pozbyć, pieczennika uprawiamy w tak chłodnych warunkach, jak to możliwe, nie dostarczamy zbyt wiele nawozu i stosujemy odpowiedni środek owadobójczy.

Podobne prace

Do góry