Ocena brak

Pieczarnik sardyński, salamandra jaskiniowa

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina bezpłucnikowate, salamandry bez-płucne (Plethodontidae)

Wygląd: ptaz średniej wielkości, gladkoskóry, krótkoogonowy o szerokiej, odgraniczonej od szyi głowie, wypukłych oczach, tępym pysku i tępo zakończonych palcach tylnych stóp spiętych błoną płetwową. Strona grzbietowa o żółtawym, oliwkowozielo-nym lub ciemnobrązowym ubarwieniu i z jasnym lub ciemnym plamistym rysunkiem. Brzuch żółtawy do bladoróżowego, niekiedy również ciemniej przyprószony. Całkowita długość ciała do 140 mm.

Występowanie: południe i południowy wschód Sardynii.

Środowisko: żyje przede wszystkim we wnętrzu mniejszych i dużych jaskiń na terenach pagórkowatych i górzystych, do wysokości 1000 m n.p.m. Występuje jednak również poza jaskiniami kryjąc się pod pniami drzew, kamieniami i w szczelinach skalnych. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza (ponad 85%) i niskich temperatur (11-12,5°C). Unika stale mokrych miejsc.

Tryb życia: wspina się wyjątkowo zwinnie; w jaskiniach przebywa również w strefie stałych ciemności.

Rozród: w czasie kopulacji samiec najpierw wspina się na samicę i mocno ją chwyta przednimi kończynami. Następnie samiec zwalnia uchwyt, ustawia się przed partnerką i składa spermatofor. Ten przykleja się do warg kloaki postępującej do przodu samicy.

Samica składa niewielką liczbę jaj na lądzie i do momentu wylęgu, następującego po blisko 12 miesiącach, pilnie ich strzeże. Młode pieczarniki przypominają dorosłe.

Pokarm: zdobycz chwyta pyskiem lub błyskawicznym wyrzutem lepkiego języka.

Podobne prace

Do góry