Ocena brak

Pięciornik kurze ziele

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, 10-30 cm wysokości, z masywnym, nieregularnie bulwiastym kłączem i płożącą się lub podnoszącą, ale nie korzeniącą łodygą. Liście odziomkowe trójdzielne, z obustronnie nagimi, klinowatymi odcinkami, które są grubo ząbkowane i mają wystający ząbek końcowy; liście łodygowe 5-dzielne z palczasto wciętymi przylistkami. Żółte, jednocentymetrowe, czte-rodzielne kwiaty wyrastają pojedynczo z pachwin liści na końcu rozwidlonych gałązek.  

Siedlisko: Łąki, wrzosowiska, torfowiska niskie, świetliste lasy liściaste, mieszane i szpilkowe; zarówno na glebach suchych, jak i wilgotnych, a nawet mokrych; w górach rośnie nawet do wysokości 2500 m n.p.m.; w Tatrach maksymalnie do 1568 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Cała Europa; w Polsce rozpowszechniony i wszędzie pospolity.

Okres kwitnienia: Od maja do sierpnia; w Polsce - do września.

Uwagi ogólne: Znany również pod nazwą pięciornik kurzyślad.

Substancje zawarte w roślinie: Do 25% kwasu garbnikowego tormentylowego, do 90% garbników katechinowych, żywica, guma, szczawian wapnia, tormentol.

Zastosowanie i działanie: Dobry środek przy biegunce, dzięki dużej zawartości garbników; zewnętrznie przy zapaleniach błony śluzowej jamy ustnej.

Przyrządzanie i stosowanie: Kłącze (Rhizoma Tormentillae): 2 LH jako wywar (5 minut) wewnętrznie i do płukania gardła; esencja i Tinctura Tormentilla: 30 kr wewnętrznie nie rozcieńczane do pędzlowania błony śluzowej jamy ustnej, 5% (roztwór wodny) do leczenia ran (zewnętrznie), 20% - do płukania gardła. WLH: Tormentilla (świeże kłącze); spagyrik.

Termin zbioru: Od kwietnia do maja, od września do października.

Podobne prace

Do góry