Ocena brak

Pięciornik gęsi

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Nisko rosnąca, wieloletnia roślina z cienkimi, pełzającymi, często czerwonawo nabiegłymi łodygami, które korzenią się w węzłach i mogą osiągać długość do 80 centymetrów. Liście odziomkowe do 20 cm długości, wie-lokrotniepierzaste, z głęboko piłkowanymi odcinkami, z wierzchu zielone, pod spodem biało jedwabiście owłosione. Kwiaty pojedyncze, zlotożólte, na długich szypułkach, około 2 cm szerokości, wyrastają z pachwin liści.

Siedlisko: Wysypiska, drogi, brzegi, pastwiska, wygony, nasypy kolejowe, nieużytki; chętnie na zbitej glebie gliniastej, bogatej w azot i substancje pokarmowe; do ponad 2000 m n.p.m.; w Tatrach maksymalnie do wysokości 1120 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa, z wyjątkiem części południowo-wschodniej. W Niemczech i w Polsce wszędzie bardzo pospolity.  

Okres kwitnienia: Od maja do sierpnia.

Uwagi ogólne: Znany także pod nazwami: srebrnik, gęsiówka, drabinki, dziewicze ziele.

Substancje zawarte w roślinie: Około 6% garbnika kwasu elagowego, kwercetyna i kwer-cytryna, kwasy organiczne, steryny i gorycze.

Zastosowanie i działanie: Środek rozkurczowy, działa przede wszystkim na mięśnie gładkie, zwłaszcza na mięsień oddźwiernik żołądka (według Kneippa) i na macicę (bóle menstruacyjne). Ksiądz Kneipp zalecał szcze-j golnie przy skurczach żołądka u niemowląt podawać pięciornik gęsi zagotowany w mleku (ewentualnie z rumiankiem). Również przy biegunkach ze skurczami.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba An-serinae)-. 1-2 LH jako napar, pić na gorąco.; WLH: Potentilla anserina (świeże kwitnące ziele); spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do sierpnia.

Podobne prace

Do góry