Ocena brak

Piątak lancetowaty

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Piątak lancetowaty pochodzi z terenów rozciągających się od Afryki tropikalnej do Arabii Saudyjskiej. Rodzaj ten obejmuje ponad 30 gatunków i w tropikalnych regionach świata jest popularnym krzewem ogrodowym. Dochodzi do półtora metra wysokości. Uprawa tej rośliny w lecie jest łatwa, ale zimą stanowi pewne wyzwanie dla ogrodnika w naszej części Europy. Jej wymagania pod względem wilgotności, w połączeniu z koniecznością zapewnienia niskich temperatur, sprawiają, że w mieszkaniu trudno zapewnić piątakowi odpowiednie warunki uprawy. Długie liście (9 cm) sa bladozielone i pokryte włoskami. Gwiazdkowate kwiaty mają barwę ciemno lub jasnoróżową, albo białą. Pojawiają się późnym latem. Okres najobfitszego kwitnienia wypada wczesną jesienią.

Piątak preferuje chłodne warunki uprawy. Zakres 10-15°C jest idealny. Jeśli zdobędziemy nasiona, do wykiełkowania będą potrzebowały od 21 do 24°C.

Uprawiamy w jasnym lecz niebezpośrednim świetle. W zimie piątak wytrzyma nawet nieco gorsze oświetlenie.

W okresie wzrostu podlewamy obficie ukorzenione roślmy. Po zakończeniu kwitnienia wodę podajemy jedynie wówczas, gdy powierzchnia podłoża jest sucha.

Jeśli temperatury są dostatecznie niskie, roślina zwykle nie powinna wymagać dodatkowej wilgotności. Jeśli jednak temperatury będą wyższe od zalecanych, często zraszamy liście, nie mocząc przy tym kwiatów.

W okresie wzrostu nawozimy Pentas lanceolata co dwa tygodnie, standaryzowanym preparatem w płynie. Zaprzestajemy nawożenia od końca września.

Jeżeli chcemy, by piątak był duży, przesadzamy go wczesną wiosną, do łatwo przepuszczalnej ziemi na bazie gliny. W zimie, po przekwitnięciu, mocno przycinamy roślinę. Uszczykujemy wierzchołki pędów, by pobudzić ją do rozkrzewiania. Rozmnażamy z sadzonek, pobranych wiosną z młodych pędów.

Na niektórych okazach pąki kwiatowe zaczynają się pojawiać jeszcze przed wrześniem. Można je usunąć, jeśli chcemy opóźnić kwitnienie do późnych miesięcy jesiennych i zimowych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nadmierne podlewanie może spowodować żółknięcie i opadanie liści. 

Mączliki czasem atakują roślinę. Wybieramy odpowiedni insektycyd i stosujemy go, gdy tylko szkodnik zostanie wykryty.

Podobne prace

Do góry