Ocena brak

Piaskowiec (ptak)

Autor /Lech Dodano /26.01.2012

Wygląd: Wielkości biegusa zmiennego; długość ciała 18-20 cm. W zimie spód ciała biały, grzbiet jasny, popielatoszary, ciemne lotki oraz czarna plama na barkach. W locie we wszystkich szatach widoczny szeroki, biały pasek na skrzydłach, a na ogonie ciemne środkowe sterówki otoczone jasnymi zewnętrznymi. Latem upierzenie grzbietu rdzawobrązowe, ciemne pióra z rdzawymi obrzeżeniami, między czołem a dziobem biała plama, brzuch biały we wszystkich szatach. Dziób i stopy lśniąco czarne; brak tylnego palca. W okresie pierzenia się rozróżnienie piaskowców w ich plamkowanych szatach przejściowych może mniej doświadczonym obserwatorom ptaków sprawić duże kłopoty. Raczej milczące, głos „cit".

Ptaki uciekają w głąb plaży przed toczącą się falą i wraz z cofającą się wodą biegną znowu w kierunku morza wydziobując przy tym wyniesione wraz z falą zwierzęta morskie. Spacerujący po plaży ludzie często obserwują małe stadka piaskowców, które najpierw długo biegną przed nimi, nagle jednocześnie się zrywają i wylatują nad morze, by szerokim łukiem powrócić w pewnej odległości na plażę. Często bardzo ufne. Do siedzącego lub leżącego spokojnie człowieka podchodzą bardzo blisko w poszukiwaniu pożywienia. Potrafią pływać, nie robią tego jednak chętnie.

Środowisko: Ptak lęgowy arktycznej tundry; najczęściej przebywa na piaszczystych wybrzeżach lub na piaszczystej ziemi dalej od wybrzeży; w czasie wędrówki na piaszczystych i żwirowych plażach, także na suchszych miejscach bardziej oddalonych od brzegu morza. W głębi lądu rzadki gość przelotny, głównie od sierpnia do października; jeszcze rzadziej w drodze powrotnej w maju.

Lęgi: Zanim jeszcze stopnieje śnieg, pary lęgowe zbierają się na jakichś placach i czekają na odpowiedni moment, aby założyć gniazdo na pierwszych wolnych od śniegu pagórkach. Samica składa 2 zniesienia po 4 jaja, które wszystkie razem ważą prawie dwa razy tyle. co ona sama. Każde z rodziców wysiaduje jedno ze zniesień i wychowuje swoje pisklęta. Gdy młode po 23-24 dniach wysiadywania i kilku tygodniach wodzenia potrafią latać, zaczyna się ponownie zima polarna i zmusza piaskowce do odlotu na zimowiska.

Podobne prace

Do góry