Ocena brak

Phyllodoce caerulea

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona krzewinka o pokroju wrzosu, której pędy mogą o-siągać długość do 35 cm, wyrastają prosto albo korzenią się u nasady, następnie podnoszą się i bardzo bujnie rozgałęziają. Prawie siedzące liście, ustawione skrętolegle i bardzo gęsto skupione, są skórzaste i zielono błyszczące, do 12 mm długości, równo-wąskie lub równowąsko-podługowate z tępym wierzchołkiem, ich brzegi są silnie podwinięte i ząbkowane.

Zwieszające się kwiaty są zebrane poniżej końca pędu w krótkie grona. Szypułki kwiatowe są długie i delikatne, gruczołowato owłosione. Przysadki są takie same jak liście, podkwiatków brak. Działek kielicha 5, są nie zrośnięte, czerwonobrunatne, do 4 mm długości, lancetowate i gruczołowato owłosione.

Korona kwiatu 5-krotna, lila lub purpuroworóżowa, później przebarwiająca się niebieskawo i odpadająca, do 12 mm długości, dzbaneczkowato zrośnięta, z krótkimi, odstającymi ząbkami.

Pręcików 10, zamkniętych w koronie, pylniki bez wyrostków, pękające jednym wielkim otworem. Zalążnia górna, 5--komorowa. Owocem jest gruczołowato owłosiona torebka do 4 mm długości, pękająca wzdłuż linii środkowej owocolistków.

Siedlisko: Formacja krzewinkowa w położeniach górskich z wyjątkiem najskrajniejszej północy.

Rozmieszczenie: W arktyczno-alpejskich obszarach Europy Północnej, sięga na południe do południowej Norwegii, sporadycznie w Szkocji i w Pirenejach; Wielka Brytania, Francja, Islandia, Szwecja, Norwegia, Finlandia i północna Rosja.

Okres kwitnienia: Od maja do czerwca.

Uwagi ogólne: Rodzaj Phyllodoce obejmuje około 7 gatunków, które są rozmieszczone w arktyczno-alpejskich obszarach półkuli północnej. Znane są również naturalne mieszańce.

Podobne prace

Do góry