Ocena brak

Petunia

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Odkąd w latach 40-tych XVIII wieku przywieziono do Europy z Ameryki Południowej petunie, powstało wiele ich odmian hodowlanych. Przez lata uprawy uzyskano odmiany o kwiatach w kształcie trąbki - pojedyncze lub pełne, o pofałdowanych lub gładkich płatkach, duże i małe, w wielu barwach. Niedawno wyhodowano również odmiany o pokroju płożącym. Petunie nie tolerują deszczu i przy zachmurzonym niebie nie chcą się otwierać. W rejonach o wilgotnym klimacie lepiej uprawiać odmiany o mniejszych kwiatach. Te byliny traktuje się zwykle jako rośliny jednoroczne i łatwo można je uzyskać z nasion. Najmocniejszy zapach mają odmiany o białopurpurowych kwiatach, choć nie każdy lubi ich woń.

Wysadzamy na dworze mniej więcej pod koniec maja, kiedy nie zagrozi im już mróz. Ukorzenione okazy zniosą przymrozki pod koniec sezonu, lecz mniejsze wymagają więcej opieki. Do wykiełkowania nasiona wymagają 24-27°C: mieszańce F1 - wyższych temperatur. Hartujemy petunie przed wysadzeniem na dworze.

Uprawiamy na słonecznym stanowisku. Kwitnienie jest słabsze, jeśli rośnie w wietrznym miejscu.

Sadzonki podlewamy letnią wodą. Na dworze podlewamy petunie po wyschnięciu powierzchni podłoża. Ustabilizowane okazy potrzebują sporo wody, gdy rosną gęsto między innymi roślinami.

Siewkom w domu starczy wilgoć z nawadnianego podłoża. Po wysadzeniu na dworze ta roślina o włochatych liściach nie wymaga dodatkowej wilgoci.

Nawozimy po miesiącu od posadzenia w doniczce. Podajemy standaryzowany nawóz co 10 dni. Przed podaniem odżywki zawsze zwilżamy podłoże.

Petunie uprawia się jako jednoroczne i wyrzuca po przekwitnięciu, więc przesadzanie nie jest konieczne. Stosujemy gliniastą ziemię, która ułatwia podlewanie. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną do ziemi torfowej.

Pikując siewki pochodzące z mieszanki nasion o różnych kolorach, pikujemy równą liczbę większych i mniejszych siewek, by uzyskać pełną gamę barw. Usuwamy przekwitłe kwiaty.

GDY ZAUWAŻYSZ

Infekcje wirusowe Ponieważ petunie są podatne na nieuleczalne choroby wirusowe, kupujemy dobrej jakości nasiona i rośliny. 

Wirus mozaiki tytoniowej może atakować petunie i przenosić się na inne rośliny z rodziny psiankowatych przez ręce, narzędzia oraz mszyce. Bezzwłocznie zwalczamy mszyce i zawsze myjemy narzędzia przed dokonywaniem wszelkich zabiegów. Chore okazy palimy. 

Roztocz truskawkowiec poraża i zniekształca pędy oraz pąki kwiatowe. Chore okazy palimy, bo szkodnik jest trudny do zwalczenia.

Warto wiedzieć

Petunie mają skłonność do zapadania na nieuleczalne wirusowe infekcje. Na przykład wirus mozaiki tytoniu może być przeniesiony przez ręce, narzędzia lub mszyce na innych członków rodziny psiankowatych (rodzina ta obejmuje także pomidory i ziemniaki). Należy zwalczać mszyce tak szybko jak to tylko możliwe i myć narzędzia zanim dotkniemy nimi innych roślin. Petunie ogrodowe raz zarażone trzeba szybko spalić.

Podobne prace

Do góry