Ocena brak

Pętówka babienica

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina ropuszkowate (Discoglossidae)

Wygląd: dtugość ciała 4-5 cm; źrenica szparowata, ustawiona pionowo. Ubarwienie górnej strony ciała zmienne od ciemnoszarego, niebieskoszarego do brązowawego. Na grzbiecie i na górnej powierzchni kończyn występują liczne małe brodawki, które na bokach skupione są w brodawkowaty fałd. Na spodniej powierzchni dłoni występują 3 zbliżonej wielkości modzele. Samce i samice są bardzo trudne do odróżnienia; latem często spotykane są samce z nogami owiniętymi skrzekiem. Brak rezonatora. Dźwięczny głos godowy przypominający dzwonienie.

Występowanie: pd.-zach. i częściowo środk. Europa (w Polsce nie występuje) oraz Maroko.  

Środowisko: płaz w znacznym stopniu uniezależniony od obecności wody, zasiedla widne lasy, zdziczałe tereny uprawne z resztkami kamiennych budowli, opuszczone kamieniołomy i tym podobne środowiska, Występuje przede wszystkim na nizinach, ale w południowej części obszaru występowania sięga w górach do wysokości 2000 m n.p.m.

Rozród: . j nawołuje z kryjówki na lądzie. Tutaj odbywa się również kopulacja, w czasie której (J chwyta początkowo 2 w okolicy lędźwi (am-pleksus pachwinowy). Po złożeniu skrzeku przez samicę samiec przesuwa się do przodu, chwyta samicę za szyję i zapładnia jaja. Samiec owija sobie następnie sznury skrzeku wokół goleni i regularnie je nawilża w kału-j żach i bajorkach, dopóki nie wylęgną się kijanki, które pozostawia w wodzie.

Podobne prace

Do góry