Ocena brak

Pętla pępkowa

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Następny odcinek cewy jelitowej wytwarza wielką pętlę jelitową albo pętlę pępkową, również położoną w płaszczyźnie pośrodkowej i wypukłością skierowaną brzusznie ku pępkowi. Z wierzchołka pętli biegnie przez pępek cienki przewód pępkowo-j elito wy (ductus omphaloentericus) do pęcherzyka żółtkowego. W pętli pępkowej, zawieszonej na długiej krezce grzbietowej, odróżniamy dwa prawie równolegle do siebie biegnące ramiona, kranialne (zstępujące) i kaudalne (wstępujące). Ramię górne biegnie od zgięcia dwunastniczo-jelitowego do okolicy pępka, ramię dolne od tegoż miejsca do tylnej ściany brzucha. Ramię dolne już u 6-tygodniowego zarodka wykazuje niewielkie rozszerzenie, zawiązek przyszłego jelita ślepego. «Pierwotnym» zgięciem okrężnicy lewym pętla pępkowa przechodzi w odcinek końcowy jelita. Z odcinka położonego między zgięciem dwunastniczo-jelitowym a zawiązkiem jelita ślepego powstanie jelito czcze i kręte; z pozostałej części ramienia dolnego powstanie okrężnica wstępująca i większa część (2 3) okrężnicy poprzecznej.

Odcinek końcowy cewy jelitowej przekształca się w pozostałą, mniejszą część okrężnicy poprzecznej, w okrężnicę zstępującą, okrcżnicę esowatą i odbytnice.

Z pierwotnie licznych tętnić cewy jelitowej odchodzących od aorty pozostają tylko trzy tętnice nieparzyste: trzęwna, krezkowa górna i krezkowa dolna. Tętnice te biegną w krezce grzbietowej do cewy jelitowej zajmując takie położenie, że nie hamuje ono ruchów obrotowych jelit.

W powyższych początkowych okresach rozwoju cewy jelitowej obie krezki, zarówno grzbietowa jak i brzuszna, biegną jeszcze w płaszczyźnie pośrodkowej.

Podobne prace

Do góry