Ocena brak

Perukowiec

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Jest to krzew z rodziny nanerczowatych - Anacardiaceae. W stanie naturalnym występuje na rozległym obszarze od południowo-wschodniej Europy aż di Chin i Himalajów. Rośnie w rejonach suchego klimatu kontynentalnego na słonecznych stronach i zawsze na glebach zasobnych w wapń. Najbliżej spotkać go można w południowej Słowacji i na Węgrzech.

Perukowiec jest krzewem szeroko rozgałęzionym, wysokości do 2-3 m, niekiedy wyrasta w niewielkie drzewo. Pędy ma nagie, drewno o żółtym zabarwieniu. Liście szeroko-eliptyczne, u podstawy klinowate, na wierzchołku zaokrąglone, długości 3,8 cm, od spodu sinozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub czerwonopomarańczowy.

Oryginalne są kwiaty drobne, zielonożółte, zebrane w duże, luźne, szczytowe wiechy, pojawiają się na przełomie maja-czerwca. W obrębie wiechy występują kwiaty różnopłciowe: męskie, obupłciowe i niedorozwinięte - sterylne. Takie rośliny nazywamy poligamicznymi. Szypółki kwiatów sterylnych i męskich rozwijają się jeszcze po przekwitnięciu i wówczas pokrywają się piórkowatymi, szaroróżowymi, a u odmian, purpurowymi, włoskami. To właśnie one nadają owocostanom charakterystyczny, puszysty wygląd zdobiąc krzew przez kilka miesięcy od czerwca aż do późnej jesieni.  Znanych jest kilka odmian o barwnych liściach i kwiatostanach:

  • Purpurowa - 'Purpureus' - o liściach zielonych i owocostanach karminoworóżowych;

  • Królewska purpura - 'Royal Purple' - o liściach intensywnie purpurowych wiosną i latem, a jesienią jeskrawoczerwone;

  • Czerwonolistna -'Rubrifolius' - o liściach ciemnoczerwonych, kwiatach lekko zaczerwienionych i owocostanach czerwonych.

Podobne prace

Do góry