Ocena brak

Penstemon

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Penstemony to kolorowe rośliny zielne, często stosowane do ozdoby rabatek. O atrakcyjności penstemonów świadczy m.in. długi okres kwitnienia - od czerwca do późnej jesieni. Stożkowate wiechy rurkowatych kwiatów różnią się barwami. Dostępne są okazy w kolorze czerwonym, fiołkowym, różowym i białym. W naszych warunkach klimatycznych dobrze rośnie penstemon bródkowy, o czerwonych lub karminowych kwiatach. Oprócz wysokich, dochodzących do 120 cm roślin, możemy sadzić też gatunki mniejsze. Penstemon jaffayanus wyrasta zaledwie do 30-40 cm. Ma rozgałęzioną łodygę, sinozielone liście i dyże niebieskie kwiaty, czerwonawe u nasady. Penstemon cyananthus osiąga 60 cm wysokości, ma jajowate lub sercowate liście i niebieskie kwiaty.

Jeśli penstemony będą zbyt intensywnie nawożone, mogą ulec spaleniu. Gleba powinna więc być w miarę żyzna, aby dostarczyła roślinom składników odżywczych, bez potrzeby zasilania ich obornikiem. Oprócz ewentualnych problemów z nawożeniem, rośliny nie wymagają naszej troski.

Rośliny łatwo rozmnażać z nasion, które wysiewamy od kwietnia do czerwca do zimnego inspektu. Małe siewki pikujemy, a gdy już podrosną, przesadzamy jesienią do gruntu. Penstemony łatwo rozmnażać też z sadzonek, które najlepiej pobrać jesienią i przez zimę przechowywać w zimnym inspekcie.

Penstemony nie są roślinami mrozoodpornymi. Im wydają większe kwiaty, tym mniej są odporne na złe warunki atmosferyczne. Na zimę przykrywamy gałązkami iglaków.

Podobne prace

Do góry