Ocena brak

Pellionia rozłogowa

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Roślina ta wzięła swą nazwę od nazwiska francuskiego oficera, który około roku 1800 brał udział w wyprawie Freycineta do Australii. Pellionia pochodzi z tropikalnych lasów rozciągających się od Birmy do Wietnamu, występuje również na wyspach Pacyfiku.

Pellionie to rośliny płożące się o imponujących, pięknie zabarwionych i wzorzystych liściach długości 5-7 cm i szerokości 2-3 cm. Początkowo wzniesione pędy mają skłonność do wyginania się z czasem pod własnym ciężarem; takie ścielące się pędy długościponad pół metra dają interesujące efekty, a roślina świetnie nadaje się do okrywania ziemi w szklarni lub na oknie kwiatowym.

Latem pellionię trzymamy w miejscu dobrze oświetlonym lub półcienistym, lecz nigdy w pełnym słońcu. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 10-12°C; może być natomiast wyższa. Okres wzrostu trwa od wiosny do końca lata - okres spoczynku od października do stycznia. Podlewać należy miękką wodą o pH 4,5-5, latem obficie, zimą oszczędnie. Od marca do sierpnia nawozić co tydzień. Roślinę rozmnaża się łatwo z sadzonek, w temperaturze 18-24°C. Należy ją chronić od przeciągów, ponieważ sprzyjają występowaniu mszyc i przędziorków.

Podobne prace

Do góry